Strona Główna Ogród Agrest w ogrodzie – uprawa, stanowisko, pielęgnacja

Agrest w ogrodzie – uprawa, stanowisko, pielęgnacja

Autor: Maciej
Agrest w ogrodzie – uprawa, stanowisko, pielęgnacja

Agrest to jedna z bardzo popularnych roślin ogrodowych, uprawiana także na małych ogródkach działkowych. Osiąga niewielkie rozmiary, a przy tym wydaje pyszne, zdrowe owoce o wielu zastosowaniach. Uprawa agrestu we własnym ogródku jest dość prosta, a przy tym daje dużo satysfakcji i smacznych plonów. Jak uprawiać agrest w ogrodzie? Podpowiadamy, o czym musisz pamiętać, by cieszyć się obfitymi plonami!

Agrest w ogrodzie: kilka słów na początek

Krzaki agrestu to bardzo popularna roślina ogrodowa, często spotykana w polskich ogródkach. Nic dziwnego: po pierwsze jego uprawa nie jest wymagająca, po drugie doskonale nadaje się do naszego klimatu, a po trzecie to niewielka roślina (osiąga maksymalnie 1,5 metra wysokości), dzięki czemu pasuje do nawet najmniejszych ogródków. Agrest wydaje małe kwiaty w różnych kolorach, przeważnie białym, ale zdarzają się także ciemnoróżowe i żółte. Zakwitają wiosną, najczęściej w kwietniu i maju, stanowiąc przy okazji uroczą ozdobę ogródka.

Agrest: podłoże i stanowisko

Wybierając stanowisko pod uprawę agrestu postaw na to, które będzie wyeksponowane na słońce. Co prawda agrest poradzi sobie także w półcieniu, jednak na nasłonecznionym stanowisku owoce będą większe i szybciej dojrzeją. Warto również wybrać stanowisko w miejscu, w którym agrest nie będzie narażony na silne podmuchy wiatru. To istotne przede wszystkim zimą oraz wczesną wiosną, kiedy jeszcze bywa bardzo zimno i zdarzają się przymrozki oraz mroźne wiatry. 

Pod uprawę agrestu warto przeznaczyć glebę o naturalnie średniej wilgotności, która będzie przy tym próchnicza i żyzna. Najodpowiedniejsze będą gleby o odczynie lekko kwaśnym, mniej więcej 6,5 pH. 

Sadzenie agrestu

Agrest to roślina wieloletnia, która nie ma potrzeby przesadzania. W jednym miejscu może więc spokojnie rosnąć przez kilka lat. Zanim więc zasadzisz krzaczek, przygotuj dobrze podłoże i stanowisko. 

Koniecznie przeczytaj  Urządzamy ogród – dobry plan + dokładna realizacja = satysfakcjonujący efekt

Przed posadzeniem agrestu zwróć szczególną uwagę na to, by podłoże oczyścić ze śmieci i chwastów. Dobrze jest je dość głęboko przekopać. 

Agrest sadzi się z sadzonek, które są dostępne w każdym sklepie ogrodniczym, posadzone do doniczek. Wystarczy więc sadzonki przenieść do przygotowanych wcześniej dołków na docelowym stanowisku. Choć młodziutkie sadzonki są niewielkie, a docelowa wielkość rośliny nie jest imponująca, to sadzonki warto sadzić, pozostawiając między nimi odległość co najmniej 1,5 m. Najlepszą porą na sadzenie agrestu jest jesień. 

Agrest – podlewanie i przycinanie

Agrest kiepsko znosi okresy suszy, dlatego trzeba zadbać o regularne podlewanie go. Im bardziej sucha naturalnie gleba i im większą ma przepuszczalność, tym bardziej trzeba na to zwrócić uwagę. 

Istotną czynnością przy uprawie agrestu jest przycinanie pędów. Pierwsze cięcie warto wykonać tuż po posadzeniu sadzonek i powinno ono być dość radykalne, bo do wysokości kilkunastu centymetrów – tak, by na gałązkach zostały po 2-3 pąki. 

Kolejnego cięcia należy dokonać na przełomie zimy i wiosny – w lutym lub w marcu. Osobną kwestią jest wykonywanie cięcia sanitarnego, czyli mającego na celu usunięcie chorych, porażonych lub uszkodzonych pędów. 

Nawożenie i pielęgnacja agrestu

Chwasty, zwłaszcza wieloletnie, są największym wrogiem agrestu. Dlatego warto zadbać o oczyszczenie podłoża z nich jeszcze przed posadzeniem rośliny, a następnie regularnie i sumiennie odchwaszczać stanowisko. Zabiegiem, który skutecznie hamuje wzrost chwastów, jest ściółkowanie gleby. 

Wzrost rośliny warto wspomóc nawozem. Agrest nie jest pod tym względem bardzo wymagający, dlatego wystarczy zasilanie go naturalnymi nawozami, np. obornikiem. Warto jednak także stosować specjalne preparaty wzmacniające, przeznaczone do krzewów owocowych. 

Zimowanie agrestu

W Polsce uprawia się różne odmiany agrestu. Jednak zdecydowana większość z nich jest dość odporna na działanie mrozu i zimowego wiatru, dlatego bez problemu radzą sobie w zimowych warunkach. Młode krzewy warto jednak zabezpieczyć przed zimą, bo mogą jeszcze być zbyt słabe, by sobie poradzić. Warto zachować również czujność wiosną, gdy na gałązkach pojawią się już kwiaty. Te są wrażliwe na wiosenne przymrozki i jeśli się zdarzą, kwiaty mogą ucierpieć.

Koniecznie przeczytaj  Jak zasadzić czosnek i cieszyć się owocnymi plonami?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies