Strona Główna Ogród Domek narzędziowy: jaki wybrać? Jak samodzielnie zbudować domek narzędziowy?

Domek narzędziowy: jaki wybrać? Jak samodzielnie zbudować domek narzędziowy?

Autor: Maciej
Domek narzędziowy: jaki wybrać? Jak samodzielnie zbudować domek narzędziowy?

Domki narzędziowe cieszą się sporą popularnością, przede wszystkim wśród użytkowników niewielkich ogródków działkowych, na których nie ma zbyt wiele miejsca, a  tym samym przechowywanie narzędzi, sprzętów i mebli ogrodowych jest niezwykle trudne. Domki narzędziowe, jak sama nazwa wskazuje, to specjalna konstrukcja służąca do przechowywania między innymi narzędzi ogrodowych. Jakie rodzaje domków narzędziowych masz do wyboru? Czy domek opłaca się zbudować samodzielnie i jak to zrobić? Zobacz, co warto wiedzieć na ten temat.

Czym są domki narzędziowe i czy warto je mieć?

Masz sporo narzędzi i sprzętów ogrodowych, a przechowywanie ich w domu, garażu lub piwnicy (w przypadku domku jednorodzinnego z ogrodem) jest kłopotliwe i szukasz rozwiązania, które pozwoli mieć wszystko w jednym miejscu, ale bez utrudnionego dostępu? Postaw na domek narzędziowy! To rozwiązanie cenione przede wszystkim przez posiadaczy ogródków działkowych, w których tym bardziej nie ma możliwości wygodnego przechowywania wszystkiego. 

Domki narzędziowe mają postać budki i różnią się między sobą nie tylko wymiarami, ale także kształtem, zagospodarowaniem wewnątrz i materiałami, z jakich zostały wykonane. 

W domku narzędziowym, w zależności od jego wielkości, możesz przechowywać w zasadzie wszystko to, co chcesz:

  • narzędzia ogrodowe – takie jak łopaty, grabie, sekatory;
  • sprzęty ogrodowe – kosiarki i podkaszarki, piły elektryczne;
  • meble ogrodowe – krzesła, stoły, ławki, pawilony, parasole;
  • zabawki dziecięce – wszelkie wiaderka, samochodziki, łopatki czy foremki w końcu będą w jednym miejscu!

Jeśli domek będzie odpowiednio duży, może pełnić również funkcję schowka na rowery, motor, a nawet przyczepę samochodową. Jego pełna funkcjonalność zależy od rozmiarów i kształtów. 

Domki narzędziowe są tworzone specjalnie do tego, by wygodnie przechowywać w nich narzędzia i sprzęty. Dlatego znajduje się w nich dużo półek i haczyków, co pozwala zachować porządek i jednocześnie zapewnia łatwy dostęp do wszystkich potrzebnych przedmiotów. 

Koniecznie przeczytaj  Barwinek – uprawa w ogrodzie, zastosowanie, pielęgnacja

Wybierając domek narzędziowy, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wysokość. Im wyższy, tym łatwiej będzie Ci pomieścić w nim wszystko, co potrzebne.

Rodzaje domków narzędziowych: jaki wybrać? Wymiary i zagospodarowanie

Wybór jest spory: począwszy od wymiarów, przez kształt, na różnych materiałach wykonania kończąc. Do małych ogródków i na ogródki działkowe często wybierane są wysokie domki o niewielkiej głębokości. Wyglądem i konstrukcją przypominają… drewniany domek na klucze, z tym, że są o wiele większe. To rozwiązanie jednak tylko połowiczne, bo w takim domku nie schowasz kosiarki ani mebli. Sprawdzi się tylko w przypadku konieczności przechowywania narzędzi. 

Jeśli domek ma służyć do magazynowania różnych sprzętów i narzędzi, to zdecydowanie lepiej, by był większy, a konstrukcją przypominał mały domek letniskowy czy garaż. Optymalne wymiary domku narzędziowego, który pozwoli na wygodne przechowywanie narzędzi, sprzętów i mebli, to 200×150 cm. Naturalnie im więcej przestrzeni w ogródku do zagospodarowania, tym lepiej wybrać większy domek. Warto jednak pamiętać o tym, że nieruchomości o powierzchni większej niż 35 metrów² wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.

Zwróć uwagę na to, by domek był wewnątrz dobrze zagospodarowany, tj. posiadał wiele półek na różnej wysokości i o różnej szerokości oraz głębokości, a także by pośrodku było dużo miejsca. 

Do wyboru są domki drewniane, metalowe lub plastikowe. Domek powinien przede wszystkim pasować stylem do pozostałych elementów wyposażenia ogrodu, dzięki czemu będzie tworzyć z nimi spójną całość, stanowiąc jednocześnie ciekawą ozdobę. 

Jak zbudować domek narzędziowy?

Lubisz majsterkowanie, a w żadnym sklepie nie znalazłeś domku, który spełniałby Twoje oczekiwania lub po prostu chcesz wykonać go samodzielnie? Dobra wiadomość jest taka, że to zadanie stosunkowo proste i jeśli masz odpowiednie narzędzia, poradzisz sobie z tym bez większego problemu. 

Koniecznie przeczytaj  Ostrokrzew - różnorodność na wyciągnięcie ręki

Podstawą jest projekt: naszkicuj domek i każdy element opisz dokładnie wymiarami. Najprościej będzie zbudować drewniany domek narzędziowy. Pamiętaj przy tym, że każda drewniana konstrukcja wymaga odpowiedniej impregnacji, bo w przeciwnym wypadku będzie gnić. 

Decydując się na budowę drewnianego domku narzędziowego, wskazane jest zakotwiczenie go na betonowym fundamencie. Nie jest to co prawda wymóg, jednak w przeciwnym razie może być mniej stabilny i mniej odporny na wilgoć i pleśń. 

Aby zbudować domek narzędziowy z drewna, potrzebujesz:

  • drewnianych elementów konstrukcyjnych – gotowych, ze sklepu lub przyciętych na wymiar;
  • metalowych elementów konstrukcyjnych – jak wsporniki, kątowniki, śruby, gwoździe i zawiasy;
  • materiał na podłogę – najczęściej to drewniane deski;
  • elementy wykończeniowe – przede wszystkim listwy;
  • pokrycie dachu. 

Jeśli chodzi zaś o narzędzia, niezbędne będą:

  • wiertarka i wkrętarka;
  • młotki i śrubokręty w różnych rozmiarach;
  • wyrzynarka do drewna;
  • piła – ręczna lub elektryczna;
  • papier ścierny;
  • poziomica. 

Do tego dochodzą oczywiście elementy ochronne, jak ubrania robocze, rękawice ochronne i gogle. 

Prace zacznij od wyrównania terenu i betonowej wylewki, do której następnie będziesz mocować elementy konstrukcyjne. W następnej kolejności wykonaj podłogę, a dopiero na samym końcu stawiaj ściany i dach. 

Budowę domku narzędziowego wykonuj zawsze ściśle według projektu. Miej go również zawsze pod ręką, byś na każdym etapie prac mógł do niego zerknąć i się nim posiłkować. Warto znaleźć projekt, którego poszczególne kroki będą dokładnie rozpisane. Dzięki temu wykonanie domku narzędziowego będzie o wiele łatwiejsze, a efekt będzie satysfakcjonujący.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies