Strona Główna Kwiaty Dracena – majestatyczna, zielona królowa. Uprawa i wymagania

Dracena – majestatyczna, zielona królowa. Uprawa i wymagania

Autor: Maciej
Dracena

Lubisz zielone kwiaty, a jeszcze bardziej – duże, zielone kwiaty? Z pewnością spodoba Ci się dracena. Miałeś ją kiedyś, jednak nie zachwyciła wyglądem, lub dopiero przymierzasz się do tego, by nabyć tę roślinę? Niezależnie od tego, czy miałeś już z nią styczność, czy nie, sprawdź, jakie ma wymagania i jak o nią dbać, by odwdzięczyła się pięknym wyglądem i długimi latami cieszyła oko!

Dlaczego dracena jest tak popularna?

Dracena to jeden z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych uprawianych w domu, na balkonie i tarasie oraz w ogrodzie. Jej popularność wynika przede wszystkim z dwóch kwestii: oryginalnego, egzotycznego wyglądu, a także tego, że jest… wręcz banalna w uprawie. Oryginalny kwiat o małych wymaganiach? To właśnie dracena! Jest tak samo wdzięczna w uprawie na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. 

Dracena: stanowisko i gleba

Dracena nie jest wymagająca w uprawie, jednak trzeba pamiętać o jej potrzebach i je zapewnić. Ważne jest stanowisko: powinno być słoneczne, jednak najlepiej jeśli światło jest nieco rozproszone. W takich warunkach liście draceny mają ładniejszy, intensywniejszy kolor. Jeśli nie możesz zapewnić jej takiego stanowiska, możesz ustawić ją również w cieniu, jednak będzie to skutkowało jej o wiele wolniejszym wzrostem. Jeżeli jednak wystawisz ją na bezpośrednie działanie ostrego słońca, promieniowanie podrażni, a nawet poparzy roślinę. 

Gleba, w której dracena będzie rosła, powinna być lekka i bogata w składniki pokarmowe. Jeśli dracenę sadzisz w donicy, na jej dnie musi znaleźć się warstwa drenująca. 

Dracena może osiągnąć wysokość nawet 3 metrów, dlatego wybierz solidną, ciężką i wysoką donicę, najlepiej kamienną. Dobrze sprawdzi się donica wąska i wysoka. 

Podlewanie i nawożenie draceny

Wiosną i latem, gdy jest ciepło i sucho, dracena potrzebuje sporych ilości wody. Źle znosi przesuszenie. Nawet krótki czas suszy powoduje, że roślina zaczyna gubić liście. 

Koniecznie przeczytaj  Ziemia do kwiatów – dlaczego jest tak ważna, dla powodzenia uprawy roślin?

Pamiętaj jednak o tym, by dracenę podlewać częściej, ale mniej – w podstawce nie powinna zalegać woda!

Pamiętaj także o tym, by od czasu do czasu rozwój draceny wspomóc nawozem. Rekomenduje się nawożenie jej co 2-3 tygodnie, preparatem bogatym w fosfor i potas. Najprościej wybrać specjalny nawóz przeznaczony do sukulentów, palm lub typowo dracen. 

Roślina, której zapewnisz dobre warunki, będzie rosła dość szybko. Przez to co jakiś czas będzie wymagała przesadzenia. Im młodsza roślina, tym szybszy jej rozwój, a tym samym konieczność przesadzania do większej donicy. W początkowym okresie dracenę trzeba przesadzać nawet raz do roku. 

W przypadku, gdy dracena słabo rośnie, warto regularnie (ale nie za często) uszczknąć wierzchołek – dzięk temu roślina zostaje pobudzona do wypuszczania pędów. 

Rozmnażanie draceny i potencjalne zagrożenia

Kolejną prostą rzeczą, jaką zaskakuje dracena, jest łatwość jej rozmnażania. Wystarczy, że utniesz wierzchołki i wsadzisz je bezpośrednio do podłoża, najlepiej torfowego. 

Niezależnie od tego, czy tę roślinę uprawiasz na zewnątrz, czy w pomieszczeniu, dracena jest narażona na atak różnych owadów, insektów i robaków. Do najpopularniejszych niszczycieli tej rośliny należą wełnowce, tarczniki i miseczniki. Regularnie sprawdzaj więc stan liści i pędów, a gdy zauważysz coś niepokojącego, zastosuj specjalny, wybrany preparat do ochrony roślin przed tymi szkodnikami.  

Co jeszcze warto wiedzieć o dracenie?

Na świecie występuje przeszło 40 gatunków draceny. Różnią się one wyglądem i wielkością: jedne przypominają wręcz młode drzewa (mają gruby, zdrewniały pień), inne wyglądają bardziej jak małe krzewy. Niektóre gatunki wypuszczają również kwiaty, a nawet wydzielają zapach. 

Pamiętaj, że dracena nie przepada za niskimi temperaturami. Dlatego w pomieszczeniu (lub stanowisko na zewnątrz), w którym się znajduje, powinno być co najmniej 15 stopni Celsjusza. Dracena dobrze znosi suche powietrze (ale nie glebę!), dlatego zimą może znajdować się w pobliżu kaloryfera lub pieca (ale nie w bezpośrednim sąsiedztwie). Jeśli zdecydujesz się na zraszanie liści, dracena będzie jeszcze bardziej soczysta!

Koniecznie przeczytaj  Jak przycinać storczyki krok po kroku?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies