Strona Główna Ogród Drzewa owocowe do małego ogrodu – jakie wybrać?

Drzewa owocowe do małego ogrodu – jakie wybrać?

Autor: Maciej
Drzewa owocowe do małego ogrodu

Masz niewielki ogród lub malutki ogródek działkowy, jednak chcesz posadzić w nim drzewka owocowe? Podpowiadamy, które gatunki nie rozrosną się do wielkich rozmiarów, a przy tym szybko obdarują Cię pysznymi owocami. Dodatkowo będą stanowić uroczą ozdobę ogródka. Poznaj 5 gatunków drzewek owocowych do małego ogrodu – to odmiany karłowate, które szybko wydają owoce i nie są wymagające w uprawie. 

Jabłoń 

Lubisz smak jabłek z własnego ogródka? Postaw na karłowate odmiany jabłonek. Jedną z najbardziej lubianych i popularnych odmian są baleriny. To drzewka o niewielkim obwodzie (do 30 cm) i niewielkiej wysokości (rzadko rosną wyższe niż 2,5 metra). Dodatkową zaletą jabłoni karłowatych jest to, że mogą być uprawiane również w donicach. Dzięki temu takie drzewko możesz mieć również na tarasie. 

Miniaturowa jabłonka to doskonały wybór dla zabieganych i… leniwych. Drzewko nie wymaga przycinania ani specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Owoce jabłoni miniaturowej pojawiają się przeważnie we wrześniu i są równie pyszne, co jabłka z pełnowymiarowego drzewa. 

Wiśnie

Karłowate odmiany wiśni będą cieszyć wydawaniem tak samo pysznych owoców, jak klasyczne odmiany. Jednak miniaturowe odmiany wiśni pozwolą zaoszczędzić mnóstwo miejsca w ogrodzie. Są bowiem niskie i mało rozłożyste: osiągają przeważnie wysokość kilkudziesięciu cm. Maksymalna średnica korony wiśni osiąga 120 cm, dlatego to drzewko z powodzeniem może stanąć wszędzie tam, gdzie jest naprawdę mało miejsca. Podobnie jak jabłonki, miniaturowe wiśnie z powodzeniem możesz uprawiać w donicy. 

Mała wisienka będzie również piękną ozdobą każdego miejsca, w którym się znajdzie. Korona przybiera okrągły kształt, a co więcej – nie trzeba jej przycinać, by go zachowała. 

Przed zimą wisienkę lepiej zabrać do pomieszczenia – jest dość wrażliwa na mróz. Z tego względu zdecydowanie bardziej wygodnie jest uprawiać ją w donicy. 

Koniecznie przeczytaj  Awokado w Twoim domu – jak samodzielnie wyhodować awokado?

Grusze

Lubisz słodki smak gruszek? Możesz cieszyć się pysznymi owocami wprost z Twojego ogródka – albo tarasu. Miniaturowe odmiany gruszy osiągają naprawdę niewielkie wymiary – wysokość pnia to przeważnie do kilkudziesięciu centymetrów. Takiego malucha z powodzeniem możesz uprawiać zarówno w gruncie jak i w donicy. Grusze owocują przeważnie we wrześniu i w październiku. 

Brzoskwinie

Pyszne, słodkie i soczyste brzoskwinie we własnym ogródku lub na własnym tarasie? Choć brzmi to nieprawdopodobnie, to jednak jest to prawda! Miniaturowe odmiany brzoskwiń, zwłaszcza brzoskwinia miodowa, to prawdziwy rarytas wśród drzewek owocowych. Dorasta maksymalnie do 2 metrów, dzięki czemu z powodzeniem możesz hodować ją w donicy na tarasie. Co więcej, miniaturowa brzoskwinia miodowa regularnie wydaje owoce, które wyglądem i walorami smakowymi nie odbiegają wcale od drzew o standardowej wielkości. 

Brzoskwinia jest dość mało wymagająca w uprawie. Lubi żyzną glebę i dostęp do słońca. Wymaga regularnego i starannego podlewania – kiepsko znosi suszę. 

Choć jest mała i może wydawać się, że przez to jest słaba, to jednak brzoskwinia doskonale znosi niskie temperatury. Dzięki temu świetnie radzi sobie zimą i nie musisz zabierać jej do pomieszczenia. 

Brzoskwinia miniaturowa, podobnie jak pozostałe mini-drzewka owocowe, może być uprawiana w gruncie lub w donicy. 

Śliwy

Śliwa w wersji mini to opcja idealna dla początkujących ogrodników lub zabieganych osób, które nie mają zbyt wiele czasu na sumienną pielęgnację roślin. Miniaturowa śliwa nadaje się do uprawy w gruncie i w donicy. Można więc mieć ją również na tarasie. 

Dodatkowo śliwa jest bardzo mało wymagającym drzewkiem. Nie wymaga przycinania i doskonale radzi sobie sama. Oprócz tego owoce wydaje regularnie i z reguły jest ich dużo. Owocuje również już w drugim roku od posadzenia, dlatego jest jednym z najczęściej wybieranych drzewek owocowych nie tylko do małych ogrodów, ale także do klasycznych – jako ozdoba. Stanowi piękną i praktyczną dekorację każdego miejsca, w którym się znajdzie. 

Koniecznie przeczytaj  Podwyższone grządki: co warto o nich wiedzieć?

Miniaturową śliwę lepiej uprawiać w donicy – ma korzenie dość wrażliwe na mróz, dlatego warto przed zimą zabrać ją do pomieszczenia i nie ryzykować ich przemarznięcia.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies