Strona Główna Ogród Pomidory w ogrodzie – jak je uprawiać?

Pomidory w ogrodzie – jak je uprawiać?

Autor: Maciej
Pomidory w ogrodzie – jak je uprawiać?

Posiadaczy ogrodów i ogródków działkowych nic nie cieszy bardziej niż własne plony. W polskich warunkach bez problemu można uprawiać większość owoców i warzyw. Wystarczy do tego nawet niewielka grządka, podstawowa wiedza na temat wymagań poszczególnych roślin, a także odrobina cierpliwości. Chcesz mieć pomidory z własnego ogródka? Sprawdź, jak je wyhodować z sukcesem! Te warzywa nie są bardzo wymagające, więc poradzi sobie z nimi praktycznie każdy. 

Pomidor – kilka informacji wstępnych 

Pomidory to jedne z najchętniej i najczęściej uprawianych warzyw. Nic dziwnego – po pierwsze są bardzo zdrowe, po drugie – pyszne, po trzecie – mają bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Nadają się do spożywania na surowo oraz po przetworzeniu. 

Dodatkowo pomidory nie mają dużych wymagań co do uprawy, dlatego wyhodowanie ich we własnym ogródku, szklarni, a nawet w skrzynce na parapecie nie jest bardzo trudne. Warto jednak pamiętać o chorobach pomidorów, by zapobiegać, a nie leczyć. Jak się do tego zabrać i o czym musisz pamiętać?

Pomidor – sadzenie 

Wysiewanie nasion pomidorów to opcja dla wytrwałych lub tych, którym nie zależy tyle na samych warzywach, ile na tym, by coś im w ogóle wyrosło. Wysiewanie pomidorów z nasion jest odradzane z tego względu, że mają one bardzo długi okres wegetacyjny. W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że zanim doczekalibyśmy się pierwszych plonów, nadszedłby w zasadzie koniec sezonu. 

Dlatego zdecydowanie lepszym pomysłem są rozsady. Nie ma problemu z ich dostępnością – rozsady kupisz w każdym sklepie ogrodniczym. Dodatkową zaletą wyboru rozsady jest szeroki wybór odmian. 

Rozsadę do gruntu przesadza się wówczas, gdy minie już ryzyko przymrozków. Pomidory są bowiem ciepłolubne i nawet niewielki, nawet jednorazowy przymrozek może doprowadzić do zniszczenia rośliny. 

Koniecznie przeczytaj  Uprawa ogórków w gruncie – wszystko, co musisz wiedzieć!

Zanim posadzisz pomidory, musisz odpowiednio przygotować podłoże. Poza rozpulchnieniem gleby musisz ją także przekopać i wymieszać z podłożem do uprawy warzyw, z kompostem lub z obornikiem. Jeśli zdecydujesz się na obornik, musisz wiedzieć o tym, że pomidory możesz zasadzić dopiero w kolejnym roku. 

Zanim przesadzisz pomidory do gruntu na zewnątrz, warto je zahartować. Wystarczy wystawienie ich na kilka godzin poza pomieszczenie. Tak przygotowane nie doznają szoku temperatur, dzięki czemu lepiej się przyjmą. 

Pomidor – podłoże i stanowisko

Pomidory preferują podłoże żyzne i próchnicze, a także przepuszczalne. Dobrze, jeśli gleba będzie piaszczysto-gliniasta. Pomidory preferują podłoże o pH między 5,5 a 6,5. 

Pomidory lubią również słoneczne stanowiska. W półcieniu także będą rosły, jednak mogą wydawać gorzej wybarwione i mniej smaczne plony. 

Wybierając stanowisko dla pomidorów, weź również pod uwagę to, że mają długie i dość delikatne pędy. Dlatego powinny rosnąć w miejscu, w którym nie będą narażone na silne podmuchy wiatru.

Im wyższa temperatura, tym lepiej. Optymalne warunki do wzrostu pomidorów to 22-27 stopni Celsjusza. W niższych temperaturach także będą rosnąć, jednak plony mogą być uboższe. 

Pomidor – podlewanie i nawożenie 

Aby dobrze rosły, pomidory wymagają solidnego nawodnienia. Potrzebują podlewania raz w tygodniu i powinno ono być obfite. Jeśli panują bardzo wysokie temperatury i jest susza, podlewanie musi być częstsze. Szczególną troskę do podlewania musisz zachować w okresie kwitnienia. Jednak wówczas też nie ma co przesadzać, ponieważ nadmiar wody szkodzi pomidorom. Uwaga – przy podlewaniu uważaj na liście! One nie lubią wody, a gdy są mokre, stają się bardziej podatne na różne choroby. 

Pomidory wymagają również nawożenia. Im lepiej są dokarmione, tym więcej wydają plonów, a przy tym są one większe i bardziej okazałe. Dobrze sprawdzą się nawozy organiczne, bogate w azot. W tej roli świetnie sprawdzi się między innymi gnojówka z pokrzyw. Z dokarmianiem pomidorów nie ma co jednak przesadzać, ponieważ może to wpłynąć niekorzystnie na ich smak!

Koniecznie przeczytaj  Peperomia – sadzenie, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies