Strona Główna Ogród Popiół z kominka i pieca – do czego i kiedy możesz go wykorzystać w ogrodzie?

Popiół z kominka i pieca – do czego i kiedy możesz go wykorzystać w ogrodzie?

Autor: Maciej
Popiół z kominka i pieca – do czego i kiedy możesz go wykorzystać w ogrodzie?

Ogrzewając dom kominkiem lub piecem na drewno raz na jakiś czas konieczne jest wyczyszczenie wnętrza kominka. Należy dokładnie wybrać popiół, ponieważ pozostawiony pogorszy wydajność pieca. Przy systematycznym opalaniu drewnem, popiołu zbiera się naprawdę sporo. Co można z nim robić, jak go utylizować, a może lepiej postawić pytanie – w jaki sposób możemy go wykorzystać? Okazuje się, że popiół z kominka może stać się doskonałym nawozem do ogrodu. Jak to zrobić? Jakie właściwości ma tak pozyskany nawóz i gdzie możesz go zastosować? Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkiego o nawozie z popiołu.

Popiół z kominka jako nawóz

Popiół z kominka to tak zwany popiół drzewny. Jest on świętym nawozem mineralnym, bogatym w mnóstwo miko oraz makroelementów. Po spalaniu drewna liściastego otrzymasz nawóz, który zawiera około 6-10% potasu, 2-4% fosforu, oraz 30-35% wapnia. Skład tego typu nawozu jest zrównoważony, dzięki temu równomiernie i stopniowo wspiera glebę przez długi czas. Istotną cechą nawozu z popiołu jest to, że podnosi pH gleby, dzięki czemu zapobiega zbytniemu jej zakwaszeniu. Oczywiście cecha ta może być jednocześnie zaletą, jak i wadą. Niektóre rośliny wymagają wręcz kwaśnej ziemi do prawidłowego wzrostu. Jeżeli jednak będziesz używać nawozu z popiołu świadomie, wtedy możesz skupić się tylko na jego zaletach.

Nawóz z popiołu drzewnego – charakterystyka

Nawóz powstały z popiołu z kominka jest drobnoziarnisty, dzięki czemu bardzo szybko się rozkłada. Taka konsystencja pozwala na bezpośrednie rozsypywanie nawozy na grządki. Trzeba tylko pamiętać, aby robić to z umiarem. Zbyt mocne nawiezienie roślin nawozem z popiołu może sprawić, że nie poradzą sobie one z jego przyswojeniem. Ponadto, zbyt duża ilość popiołu może spowodować zwiększenie zasolenia gleby, co nie sprzyja z kolei wzrostowi i rozwojowi roślin. Jak więc dobrać odpowiednią ilość, aby pomoc, a nie zaszkodzić? Przyjmuje się, że roczna bezpieczna ilość popiołu dla gleby ogrodowej to około 10 kg na 1000m3 powierzchni ogrodu.

Koniecznie przeczytaj  Jak zrobić kompostownik? Który lepszy, z drewna czy z murowany?

Jak nawozić ogród popiołem?

Jak wcześniej wspomniano, popiół drzewny możesz sypać bezpośrednio pod rośliny na grządce, jednak wymaga to dobrania odpowiedniej ilości. Bezpieczniejszym sposobem jest przekompostowanie popiołu. Jak to zrobić? Kompostowniki ogrodowe, są coraz bardziej popularne i powszechnie spotykane w przydomowych ogródkach. Odpadki organiczne z domu oraz ogrodu, można w taki sposób ekologicznie utylizować. Samodzielnie przygotowany nawóz będzie świętym wsparciem dla roślin ozdobnych, a także uprawianych warzyw i owoców. Do kompostownika możesz dodawać różnego rodzaju resztki organiczne, które będą wpływać na jego skład i właściwości. Popiół drzewny jest jednym z nich. Kompostowanie popiołu, pozwoli na uzyskanie bezpiecznego i wartościowego nawozu. Dzięki kompostowaniu nawóz z popiołu zostanie wzbogacony o dobroczynny dla roślin azot, którego sam popiół nie zawiera. Kompost jest z kolei bogaty w azot, dlatego łącząc popiół z kompostem, uzyskasz pełnowartościowy nawóz.

Jak i kiedy nawozić rośliny nawozem z popiołu?

Nawożenie roślin powinno być dobrze zaplanowane w czasie, aby wesprzeć je w odpowiedniej fazie wzrostu. Nawóz z popiołu najlepiej stosować wiosną. Możesz nim nawozić zarówno grządki warzywne, jak i krzewy i drzewa owocowe oraz rabaty kwiatowe. Nawozem z popiołu drzewnego możesz również nawieźć trawnik. Musisz jednak pamiętać, aby po tym zabiegu odczekać około miesiąca do kolejnego nawożenia preparatem azotowym. Planując rozsypywanie popiołu, poczekaj na bezwietrzny dzień. Pamiętaj też o zastosowaniu ochronnych rękawic, okularów, a także maski przeciwpyłowej. Nie mieszaj nawozu z popiołu z innymi nawozami. Może to niekorzystnie wpłynąć ich właściwości.

Alternatywne sposoby wykorzystania popiołu z kominka

Popiół drzewny z pieca czy kominka możesz użyć jako nawóz, ale nie tylko. Są jeszcze inne, alternatywne metody na jego zastosowanie w ogrodzie. Przykładowo, jeśli wymieszasz popiół ze sproszkowaną korą, otrzymasz bardzo skuteczną mieszankę, chroniąca rośliny przed mrozem. Jesienią, podczas okrywania wrażliwych osobników przed zimą, możesz użyć jej np. do kopczykowania. Ponadto, popiół będzie też skuteczną bronią w walce ze ślimakami. Kiedy po obfitych opadach deszczu, zauważysz, że na Twoją grządkę szturmem ruszyli nieproszeni goście, sięgnij po popiół. Kiedy obsypiesz dookoła grządkę czy rabatę popiołem, stanie się on naturalną barierą dla ślimaków.

Koniecznie przeczytaj  Skrzyp polny - niepożądany gość w ogrodzie. Jak się go pozbyć?

Popiół o ogrodzie – o czym musisz pamiętać?

Popiół drzewny z kominka może mieć bardzo dobroczynne działanie na rośliny w ogrodzie, jednak tylko jeśli wykorzystasz go w odpowiedni sposób. Podstawową zasadą jest to, aby korzystać tylko z popiołu powstałego ze spalania drewna liściastego lub iglastego. Kategorycznie niedozwolone jest używanie popiołu, który może zawierać szczątki makulatury, drewna barwionego czy śmieci. Ponadto, pamiętaj o odpowiednim dawkowaniu popiołu oraz jego kompostowaniu. Ważne jest również stosowanie nawozu z popiołu dookreślonej grupy roślin — wyłączając rośliny lubiące kwaśną ziemię. Weź również pod uwagę, wymienione alternatywne sposoby wykorzystania popiołu w ogrodzie, takie jak okrywanie roślin na zimę, czy walka ze ślimakami.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies