Strona Główna Ogród Ślimaki w ogrodzie – jak pozbyć się nieproszonych gości?

Ślimaki w ogrodzie – jak pozbyć się nieproszonych gości?

Autor: Maciej
Ślimaki w ogrodzie – jak pozbyć się nieproszonych gości?

Pielęgnacja ogrodu to wymagające, pracochłonne i czasochłonne zajęcie. Nawadnianie, odchwaszczanie, nawożenie, przycinanie, koszenie, to tylko niektóre z czynności, które trzeba wykonywać regularnie, aby utrzymać ogród w nienagannej kondycji. Kiedy więc zauważamy, że ktoś lub coś niweczy naszą pracę, niszcząc rośliny, nie potrafimy i nie możemy przejść obok tego obojętnie. Musimy działać. Tym czymś, co dość powszechnie sieje spustoszenie w naszych ogrodach oraz ogródkach warzywnych są ślimaki. Podgryzają korzenie oraz nadziemne części roślin, zaprzepaszczając naszą pracę. Skąd biorą się ślimaki w ogrodzie? Jakie rodzaje ślimaków możemy tak spotkać i jak się ich skutecznie pozbyć?

Ślimaki w ogrodzie – skąd się biorą i jakie rodzaje możemy spotkać?

W naszych domowych ogródkach i warzywnikach możemy spotkać dwa rodzaje ślimaków – ślimaki ze skorupą i bez niej. Obecność tych małych stworzeń w naszym ogrodzie rozpoznamy dość szybko po charakterystycznych śladach śluzu na trawie, liściach roślin, a także na ogrodowych ścieżkach. Ślimaki ze skorupą są zdecydowanie mniej „groźne” dla naszych roślin i upraw. Zdecydowanie poważniejszych wrogiem są tak zwane ślimaki nagie, które są prawdziwymi niszczycielami roślin. Występują w różnych kolorach, mogą być czarne lub brązowe, w dość dużych rozmiarach, często pojawiają się w ogrodzie dużymi grupami i to dla nas sygnał, że musimy działać szybko i skutecznie. W przeciwnym razie już niedługo zarówno rośliny ozdobne, jak i uprawne staną się ich łupem.

Dlaczego ślimaki w ogrodzie są nieproszonymi gośćmi?

Ślimaki z definicji nie są szkodnikami, co więcej mają swoją rolę w ekosystemie, można nawet powiedzieć, że bywają pożyteczne. Żywią się martwymi oraz gnijącymi częściami roślin, a co więcej zjadają nasiona chwastów. Ślimaki są też pożywieniem mniejszych zwierząt takich jak jeże, myszy, nornice, jaszczurki czy ptaki. Zatem, skoro ślimaki są w przyrodzie potrzebne, czy mamy bezczynnie patrzeć, jak spokojnie niszczą naszą pracę, pożerając starannie wypielęgnowane rośliny? Oczywiście, że nie. Ślimaki jako stworzenia wszystkożerne w naszych ogrodach szukają pożywienia, a także schronienia. Chowają się przed ostrym słońcem w ciemnych i wilgotnych miejscach, i tak właśnie możemy spotkać ich najwięcej. Jeżeli jednak zaczynają wyrządzać szkody w naszych ogrodach i warzywnikach, musimy bronić swojego terytorium. Istnieje wiele skutecznych sposobów na to, żeby ślimaki wyprowadzić z naszego ogrodu. Są one różne w zależności do rodzajów ślimaków, które się u nas rozgościły.

Koniecznie przeczytaj  Kiedy najlepiej sadzić drzewka owocowe?

Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy?

Ślimaki bez skorupy, czyli tak zwane ślimaki nagie żerują w nocy. Uaktywniają się mniej więcej między 21 a 1 w nocy, w dzień natomiast chowają się przed słońcem w wilgotnych i ciemnych zakamarkach. Aby pozbyć się nagich ślimaków, musimy przygotować na nich zasadzkę, która zwabi je w jedno miejsce. Przykładowo na mokrą glebę wykładamy wilgotne deski, szmaty, liście kapusty, które zachęcą ślimaki do schowania się pod nimi w ciągu dnia. Możemy też użyć przynęty pokarmowej. Pokrojone jabłka, buraki, ziemniaki czy marchew wykładamy w jednym miejscu, gdzie chcemy zwabić jak najwięcej małych bezkręgowców. Kiedy w ciągu dnia ślimaki wrócą do swoich kryjówek, wystarczy je pozbierać do słoika i wynieść z dala od domu, np. do lasu. Ślimaki ze skorupą najczęściej żerują w ciągu dnia, ponieważ przed słońcem chroni ich domek na plecach. Najłatwiej pozbyć się ich łapiąc poszczególne osobniki do słoika czy innego pojemnika i wypuszczając z daleka od domu.

Czego nie lubią ślimaki w ogrodzie?

Samo pozbycie się ślimaków z ogrodu nie daje gwarancji, że za jakiś czas nie pojawią się kolejne. Aby więc zabezpieczyć się przed powrotem i skutecznie zniechęcić te stworzenia do goszczenia na naszej działce, warto posadzić rośliny, których ślimaki nie tolerują. Do takich roślin zaliczamy np.:

  • Bez czarny
  • Krwawnik pospolity
  • Nasturcję wielkokwiatową
  • Parzydło leśne
  • Płomyk wiechowaty
  • Macierzankę
  • Tymianek właściwy
  • Wilczomlecze
  • Bieluń dziędzierzawę
  • Hyzop lekarski
  • Szałwię lekarską
  • Cebulę
  • Czosnek

Co robić, aby zniechęcić ślimaki do odwiedzania naszego ogrodu?

Oprócz sadzenia roślin, za którymi ślimaki nie przepadają, powinniśmy też zadbać o inne aspekty, które sprawią, że nasz ogród nie będzie dla nich przyjaznym miejscem. Jeśli chcemy zniechęcić ślimaki do odwiedzania naszego ogrodu, powinniśmy:

  • Regularnie dbać o to, aby trawa w ogrodzie i w bezpośrednim jego sąsiedztwie była nisko skoszona – wysokie zarośla są idealną kryjówką ślimaków
  • Oczyścić ogród z wszelkich składowisk gałęzi, desek, kamieni czy materiałów, które są dla ślimaków doskonałym schronieniem
  • Tworzyć specjalne „zapory” chroniące grządki oraz poszczególne rośliny, w postaci 20-centymetrowych pasów igliwia, trocin, popiołu czy piasku – będzie to dla ślimaków bariera nie do przejścia
  • Obniżyć wilgotność gleby – w tym celu spulchniamy ją w słoneczne dni, w ten sposób jaja i młode ślimaki zginą z powodu suszy, na którą są bardzo wrażliwe Podlewanie ogrodu zapanować na godziny poranne
  • Glebę wokół roślin, które najchętniej atakują ślimaki spryskiwać specjalnym odwarem z papryki rocznej
  • Glebę ściółkować liśćmi z narecznicy samczej lub opryskiwać gnojówką z liści narecznicy – jej zapach odstrasza ślimaki.
Koniecznie przeczytaj  Drewno w ogrodzie – dowiedz się co i kiedy musisz zaimpregnować?

Preparaty na ślimaki w ogrodzie?

Istnieje wiele chemicznych preparatów do walki ze ślimakami. Najlepiej stosować je w ostateczności, gdy inne bardziej naturalne sposoby walki z nimi zawiodą. Preparaty na ślimaki tak zwane moluskocydy zawierają substancje trujące, co oczywiście będzie miało wpływ na inne rośliny i glebę. W skład środków chemicznych najczęściej wchodzi metaldehyd, siarczan miedzi lub pochodne karbaminowe. Z ich pomocą pozbędziemy się wprawdzie ślimaków, ale nie tylko nich. Zatrute ślimaki mogą bowiem stać się pożywieniem ptaków, jaszczurek czy jeży, a co za tym idzie, trucizna trafi również do nich. Warto więc dwa razy zastanowić się nad użyciem tego typu środków i jeśli to możliwe, spróbować pozbyć się ślimaków za pomocą bezpiecznych obojętnych dla środowiska metod.

Domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie

Istnieje wiele naturalnych metod walki ze ślimakami, które są bezpieczne dla środowiska. Jedną z nich jest zastosowanie pułapek na ślimaki. Możemy na przykład umieścić w ziemi plastikowe kubeczki lub miseczki wypełnione piwem. Ślimaki bardzo je lubią, dlatego z łatwością zwabimy je do pułapki, po wpadnięciu, do której nie będą miały drogi ucieczki. Bardzo skuteczne jest też wykonywanie sypkich barier wokół miejsc czy roślin, które chcemy ochronić. Ślimaki nie są w stanie poruszać się po piasku, popiele, trocinach, żwirze czy trocinach, jeżeli więc na szerokość około 20 cm rozsypiemy taką sypką barierę, skutecznie ochroni ona rośliny przed inwazją ślimaków.

Kawa na ślimaki

Do walki ze ślimakami w ogrodzie możemy również zastosować kawę. Nie musimy parzyć jej w filiżankach i zapraszać ślimaków na pertraktacje przy małej czarnej. Chodzi raczej o użycie fusów z kawy, które rozsypiemy wokół roślin. Ślimaki kawoszami nie są, intensywny zapach kawy je odstrasza, a kofeina jest dla nich toksyczna. Bardzo podobne działanie ma cynamon, którego intensywny zapach zniechęca ślimaki do zbliżania się.

Koniecznie przeczytaj  Balkon jak ze snów – jakie kwiaty wybrać do aranżacji komfortowego balkonu

Sól na ślimaki

Powszechnie używanym sposobem do walki ze ślimakami, zwłaszcza tymi bez skorupy jest sól. Sól jest bezlitosna i rozpuszcza ciało ślimaków, jednak ten sposób wymaga on nas dość dużo pracy, ponieważ każdego osobnika trzeba indywidualne posypać solą.

Soda na ślimaki

Soda oczyszczona ma wszechstronne zastosowanie w gospodarstwie domowym. Upieczemy na niej pyszne ciasta i bułeczki, przetkamy odpływ, wyczyścimy zatłuszczony piekarnik, odświeżymy srebro, a także pozbędziemy się z jej pomocą ślimaków z ogrodu. Zdecydowanie w każdym domu powinny znajdować się zapasy sody. Rozsypując sodę wokół roślin, stanie się dla nich bariera nie do przejścia. Podobne działanie ma też miedź, którą ślimaki omijają dużym łukiem. Możemy zatem wokół roślin rozłożyć taśmę miedzianą, aby odstraszyć skutecznie obślizgłych intruzów.

Jak się pozbyć ślimaków z ogrodu raz na zawsze?

Czy da się raz na zawsze kategorycznie pozbyć ślimaków z ogrodu, nie robiąc im przy tym krzywdy? Owszem da się, jednak wymaga to od nas skrupulatnej i cierpliwej pracy. Ślimaki z ogrodu musimy bowiem po prostu eksmitować, czyli mówiąc wprost wynieść. Najlepiej robić to w pochmurny wilgotny dzień, w rękawicach ochronnych zbieramy każdego napotkanego ślimaka do pojemnika. Najlepiej przejść uważnie cały teren działki, aby wyzbierać jak najwięcej osobników. Następnie wybierane ślimaki wynosimy jak najdalej od ogrodu, co najmniej 20 metrów, ale najlepiej jeszcze dalej, gdzieś na pobliską łąkę, gdzie znajdą nowy dom i nie będą musiały szukać drogi powrotnej do naszego ogrodu. Oczywiście mało prawdopodobne, że jednorazowe zbieranie pozwoli pozbyć się wszystkich ślimaków, możliwe, że będziemy musieli powtórzyć tę czynność kilkukrotnie. Cierpliwość i determinacja pozwolą jednak skutecznie i bezpieczne pożegnać się z niechcianymi lokatorami.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies