Strona Główna OgródTrawnik Sztuczna trawa do ogrodu – przygotowanie podłoża i montaż

Sztuczna trawa do ogrodu – przygotowanie podłoża i montaż

Autor: Maciej
Sztuczna trawa do ogrodu

Żywe trawniki wyglądają pięknie, ale ich pielęgnacja jest dość czasochłonna. Coraz większą popularnością cieszą się więc trawy sztuczne: miękkie, o żywej barwie, niezwykle łatwe do utrzymania w czystości. Sprawdź, jak powinno wyglądać przygotowanie podłoża i mocowanie sztucznej trawy do ziemi!

Podłoże pod sztuczną trawę

Sztuczna trawa do ogrodu jest niezwykle uniwersalna: sprawdzi się zarówno na powierzchniach twardych, wykonanych np. z betonu, jak i na naturalnej glebie. Jak przygotować podłoże pod sztuczną trawę? Oto najszybsze sposoby:

  • podłoża twarde – należy dokładnie wyrównać i wyczyścić powierzchnię, bez względu na to, czy interesuje nas sztuczna trawa na zewnątrz, czy może wewnątrz. Powierzchnie twarde w pomieszczeniach także zbierają wilgoć czy zanieczyszczenia: należy przygotować je więc w taki sam sposób, jak powierzchnie zewnętrzne. Po dokładnym oczyszczeniu wszystkie szczeliny czy pęknięcia powinny zostać wypełnione betonem lub żwirem, a wypukłości – zeszlifowane. Podłoże powinno być idealnie gładkie i równe. Przed montażem sztucznej trawy należy też dokładnie osuszyć powierzchnię;
  • gleba – prace należy rozpocząć od usunięcia wszystkich roślin wraz z korzeniami. Najlepiej rozkopać ziemię na głębokość ok. 10 cm i usunąć z niej wszystkie pozostałości systemów korzeniowych i nasion. Jeśli zastępujemy naturalny trawnik sztucznym, powinniśmy pozbyć się całej murawy, rozkopując ziemię na 10-40 cm. W innym wypadku pojedyncze źdźbła będą wciąż wyrastać z gleby. W następnym kroku należy zagęścić glebę i wypełnić ją piaskiem kwarcowym lub drobnym żwirem, do momentu uzyskania stabilnej, płaskiej powierzchni, na której nie powstają ślady po obuwiu. Tak przygotowaną powierzchnię zaleca się wyłożyć geowłókniną, zapobiegającą wyrastaniu z gleby roślin. Całkowite oczyszczenie podłoża z nasion jest niemożliwe, warto więc zapobiegawczo zdecydować się na ten krok.
Sztuczna trawa z rolki

Mocowanie i montaż sztucznej trawy do ziemi

Jak powinien wyglądać montaż sztucznej trawy? Najważniejszym czynnikiem pozwalającym na idealne ułożenie trawnika jest odpowiednio docięta wykładzina. Trawa będzie wyglądać najlepiej, jeśli będzie na niej jak najmniej łączeń. Należy więc wymierzyć i powycinać rolkę w możliwie najbardziej oszczędny sposób, tak, by przestrzeń pokryta była jak najmniejszą ilością dociętych fragmentów.

Koniecznie przeczytaj  Jaka trawa do ogrodu? Jaką trawę posiać?

Sam sztuczny trawnik powinien być ułożony precyzyjnie i dokładnie. Z rozwijaniem rolek poradzi sobie każdy z nas. W razie problemów wystarczy tymczasowo dociążyć poszczególne fragmenty trawnika ciężkim przedmiotem czy cegłą. Podczas rozwijania rolek warto raz na jakiś czas kontrolować dokładność montażu, oddalając się i patrząc na trawnik z różnych punktów.

Po rozłożeniu pierwszej rolki należy odciąć pasek zabezpieczający, przyłożyć do niej następną rolkę i połączyć je taśmą łączeniową w taki sposób, aby łączenia były niewidoczne gołym okiem. Zbyt widoczną przestrzeń pomiędzy łączeniami można też zamaskować, mierzwiąc poszczególne fragmenty trawnika w dość nieregularny sposób. Należy pamiętać o rozkładaniu kolejnych rolek dopiero po obróceniu ich we właściwą stronę. Wszystkie źdźbła powinny być skierowane w tym samym kierunku.

Po wyłożeniu sztucznej trawy należy dociąć boki –  aby nie były widoczne. Wystarczy dokleić je do bocznej nawierzchni lub obłożyć sztuczną trawę kątownikami czy kostką granitową. Można też zakryć ją meblami czy dekoracjami – to idealny moment na ozdobienie trawnika donicami z barwnymi kwiatami. 

W następnym kroku całą powierzchnię trawnika należy podsypać drobnym piaskiem kwarcowym, rozprowadzając go między włóknami. Dzięki temu trawnik zostanie dociążony i nie będzie się odkształcał. Ostatnim krokiem jest dokładne wyszczotkowanie powierzchni. Sztuczna trawa powinna być szczotkowana narzędziem o miękkim włosiu, w kierunku przeciwnym do układania się włókien. Należy pocierać ją włosiem do tego momentu, aż wszystkie ziarna piasku zostaną strzepane na sam dół materiału, a źdźbła ułożą się w naturalny, lekko nieregularny sposób.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies