Strona Główna OgródTrawnik Zakładanie trawnika krok po kroku – jak i kiedy zakładać trawnik?

Zakładanie trawnika krok po kroku – jak i kiedy zakładać trawnik?

Autor: Maciej
Zakładanie trawnika

W jednym z poprzednich artykułów pisaliśmy o tym, jak przygotować ziemię pod trawnik. To bardzo istotne z punktu widzenia skuteczności kolejnych działań, mających na celu stworzenie pięknego, zielonego dywanu, który będzie cieszył oko i stanie się ozdobą naszego ogrodu. Z tego artykułu dowiecie się natomiast jak powinny wyglądać kolejne kroki, prowadzące do założenia trawnika, czym różni się zakładanie trawnika z siewu, od zakładania trawnika z rolki, jak dbać o zasiany trawnik, a także jakich błędów w uprawie trawnika należy się wystrzegać.

Jak założyć trawnik?

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak założyć trawnik, musimy liczyć się z tym, że odpowiedź nie będzie jednoznaczna a na cały proces zakładania trawnika będzie składało się mnóstwo pojedynczych zabiegów do wykonania, których nie powinniśmy bagatelizować czy omijać, jeżeli zależy nam na sukcesie ogrodniczym. Odpowiednie przygotowanie terenu będzie miało kluczowe znaczenie dla późniejszej kondycji trawy i jakości trawnika. Zanim przystąpimy do zakładania zielonego dywanu, powinniśmy zadbać o to, aby zakończyć wszelkie prace budowlane na terenie ogrodu. Ułożenie instalacji nawadniających, elektrycznych, mała architektura, rabaty, murki, nasadzenia, to wszystko powinniśmy wykonać przed zasianiem czy też rozłożeniem trawy, po to, aby w czasie jej wzrostu nie narażać jej na zniszczenie podczas chodzenia czy przejazdu taczkami, czy innym sprzętem ogrodniczym/budowlanym.

Kiedy zakładać trawnik?

Istotną kwestią przy zakładaniu trawnika jest termin. W zależności od tego, czy planujemy trawnik z gotowej darni, czy z siewu nieco inny termin będzie optymalny.

Zakładanie trawnika z siewu

Zakładając trawnik z siewu, najlepszym terminem będzie późna wiosna — miesiące takie jak maj czy kwiecień, powinny być optymalne, zwykle temperatura w tym okresie sięga już powyżej 10 stopni a ziemia jest odpowiedni obeschnięta po zimie. Drugim terminem, jaki możemy wybrać do zakładania trawnika jest koniec lata – od połowy sierpnia do końca września jest jeszcze wystarczająco ciepło, ale zwykle ustępują już upały, które mogłyby być niekorzystne dla młodej darni. Trawnik z siewu możemy zakładać w miejscach o różnym nasłonecznieniu. Dostępne w sprzedaży mieszanki traw pozwalają dobrać taki rodzaj, który sprawdzi się na danym terenie. Jeżeli na przykład chcemy założyć trawnik w miejscu, które będzie narażone na częste użytkowanie, wygniatanie, wówczas warto wybrać trawę przeznaczoną na przykład na boiska sportowe, w miejscach zacienionych, sprawdzi się mieszanka traw niewymagająca nasłonecznienia, natomiast zakładając trawnik reprezentacyjny, wybierzmy nasiona na trawnik ozdobny.

Koniecznie przeczytaj  Kompost z trawy - jak zrobić dobry kompost?

Wybierając więc rodzaj trawy, weźmy pod uwagę takie czynniki jak:

  • rodzaj gleby
  • nasłonecznienie
  • sposób użytkowania

Ilość trawy a powierzchnia ogrodu

Przed zakupem odpowiednich nasion trawy, musimy przeliczyć, jaka jej ilość będzie nam potrzebna na obsianie danego obszaru. Przyjmuje się, że do obsiania 100 m2 trawnika potrzebne jest około 2,5 do 3,5 kg nasion trawy. Używając mniejszej ilości możemy poczekać na stopniowe zagęszczenie się trawy, jednak początkowy efekt nie będzie zbyt zadowalający – trawa będzie rzadka, przez co łatwo dostępna dla chwastów. Bardzo istotną kwestią jest data ważności trawy. Warto sprawdzić ją na opakowaniu nasion, po wygaśnięciu nasiona znacznie tracą zdolność kiełkowania.

Wysiewanie trawy

Po odpowiednim przygotowaniu terenu i zakupie nasion trawy możemy przejść do wysiewu. Planując siew nasion trawy wybierzmy bezwietrzny, ciepły, ale wilgotny dzień. Bezpośrednio przed wysiewem dobrze jest delikatnie zruszyć grabiami wierzchnią warstwę ziemi, zapewni to nasionom lepsze warunki. Podłoże do wysiewu powinno być lekko wilgotne. Trawę możemy siać ręcznie lub z pomocą siewnika. Brzegi trawnika warto pokryć nawet dwukrotnie większą ilością nasion, ponieważ najczęściej w tych rejonach konieczne jest dosiewanie trawy. Podczas wysiewania trawnika ważne jest, aby nasiona równomiernie pokryły glebę. Dobrym sposobem jest podzielenie nasion an dwie porcje, z których jedna wysiejemy idąc wzdłuż trawnika, natomiast drugą w poprzek terenu. Po wysianiu nasion powierzchnie należy delikatnie zgrabić tak, żeby nasiona zostały przykryte cienką warstwą ziemi. Kolejnym krokiem jest dokładne wywałowanie całej powierzchni przyszłego trawnika, a następnie obfite jej podlanie rozproszonym strumieniem wody. Regularne nawadnianie i utrzymywanie wilgotnego podłoże jest kluczową kwestią podczas kiełkowania nasion, które nie są odporne na suszę. Większość nasion trawy zaczyna kiełkować po około 10-16 dnia – jest to uzależnione od gatunku trawy i warunków gleby.

Zakładanie trawnika z rolki

Planując zakładanie trawnika z rolki dobrze jest robić to wiosną, późnym latem lub jesienią. W tym przypadku nie musimy tak bardzo obawiać się jesiennych przymrozków, ponieważ trawnik z rolki jest na nie bardziej odporny. Trawnik z rolki można rozkładać nawet w listopadzie. Trawnik z rolki najlepiej czuje się na terenie umiarkowanie wilgotnym i dobrze nasłonecznionym. Jeżeli nasze warunki ogrodowe nie spełniają tych warunków, możemy u producenta zamówić specjalny gatunek trawy, która poradzi sobie na trudniejszym terenie, jednakże reguły jej cena będzie znacznie wyższa. Zakładanie trawnika z rolki znacznie skraca czas oczekiwania na gotowy zielony dywan w ogrodzie. Nie oznacza to jednak, że zabiegi pielęgnacyjne, jakie musimy wykonywać w przypadku trawnika z siewu nie obowiązują nas w przypadku trawnika z rolki. Wręcz przeciwnie, zakładając trawnik z rolki musimy jeszcze bardziej dbać o utrzymanie jego odpowiedniej wilgotności, ponieważ nawet delikatne przesuszenie może doprowadzić do uszkodzenia całej darni.

Koniecznie przeczytaj  Co to jest mulczowanie i grassowanie trawnika?

Rozkładanie gotowej darni

Rozkładanie trawnika z rolki powinno odbywać się również na odpowiednio przygotowanym podłożu, które uprzednio dobrze nawilżymy. Gotowe darnie rozwijamy w taki sposób, aby szczeliny miały się, następnie dokładnie dociskamy. Rozłożoną darń dokładnie wałujemy a następnie obficie podlewamy. Krawędzie trawnika należy odpowiednio wyrównać za pomocą nożyka. Obliczając powierzchnie trawy z rolki, jaką musimy zakupić, powinniśmy założyć około 10% zapas względem powierzchni trawnika. Podczas transportu i przechowywania trawy z rolki, musimy pamiętać, żeby stosy trawy nie miały więcej niż 5 warstw. Jeżeli zakładamy trawnik z rolki latem, nie powinniśmy przechowywać zwiniętej darni dłużej niż dobę, ponieważ może to doprowadzić do jej zaparzenia. W razie konieczności dłuższego przechowywania konieczne jest rozwinięcie rolek w zacienionym miejscu i regularne ich podlewanie.

Zakładanie trawnika na starym trawniku

Jeżeli planujemy założyć trawnik w miejscu, gdzie dotychczas już była trawa, konieczne będzie całkowite ścięcie dotychczasowej darni. Następnie ziemię przegotowujemy w taki sam sposób jak przed zakładaniem nowego trawnika. Oczyszczamy ją z kamieni, chwastów, rozdrabniamy bryły ziemi, a w miejscach, gdzie konieczne jest wyrównanie terenu podsypujemy go ziemią, torfem lub specjalnym podłożem do trawników. Jeżeli wcześniejszy trawnik nie spełniał naszych oczekiwań, występowały problemy ze wzrostem trawy, suche miejsca, i inne problemy, warto pobrać próbkę gleby do analizy, aby sprawdzić, czy problem nie leży w składzie i strukturze podłoża. Jeżeli otrzymany wynik analizy wskaże, że ziemia ma niekorzystny odczyn czy też strukturę, konieczne może być wzbogacenie jej o odpowiedni nawóz, zakwaszenie czy też odkwaszenie. Poprawiając jakość gleby, mamy większą szansę, że zakładanie nowego trawnika zakończy się sukcesem i unikniemy wcześniej pojawiających się problemów.

Koszenie młodego trawnika

Koszenie świeżo założonego trawnika nie powinno odbyć się zbyt szybko, dlatego powinniśmy uzbroić się w cierpliwość, nawet jeżeli wydaje nam się, że młoda trawa jest już wystarczająco wysoka. Jednak jej wysokość nie musi pokrywać się z silnym ukorzenieniem, dlatego, jeżeli za bardzo pośpieszymy się z koszeniem młodej trawy możemy doprowadzić do uszkodzenia delikatnej struktury korzeniowej. Pierwsze koszenie powinniśmy zrobić, kiedy trawa osiągnie długość około 10 centymetrów, jednak powinno być to jedynie mówić żargonem fryzjerskim „podcięcie końcówek”, a nie pełne koszenie. Trawę skracamy o około 1-1,5 centymetra, co pozwoli uniknąć naruszenia korzeni młodych źdźbeł. Takie podcinanie powinniśmy praktykować przez kolejne 3, a nawet 4 koszenia. Dopiero za 4 lub 5 razem, możemy spróbować mocniej przyciąć trawę, o około 5 centymetrów. Ważne, aby noże kosiarki były wystarczająco ostre pozwoli to uniknąć wyrwanie młodej trawy.

Koniecznie przeczytaj  Grzyby na trawniku – czym są i jak się ich pozbyć?

Zakładanie trawnika krok po kroku

Podsumowując, zakładanie trawnika z siewu czy też z gotowej darni wymaga od nas odpowiednich działań, których wykonanie daje nam szansę na stworzenie efektownego, zielonego dywanu, który będzie cieszył oko i zdobił naszą posesję. Poniżej przedstawiamy w skrócie opisane już kroki, jakie konieczne są do założenia trawnika.

  1. Przygotowanie gleby pod trawnik – oczyszczenie jej z resztek budowlanych, kamieni, rozbicie grudek ziemi, pozbycie się chwastów
  2. Analiza biochemiczna gleby – sprawdzenie odczynu pH, struktury ziemi, oraz jej składu
  3. Wyrównanie terenu – jeżeli chcemy uzyskać równy, jednolity trawnik, może być konieczne nawiezienie dobrej jakości ziemi, w odpowiednie miejsca
  4. Nawiezienie powierzchni pod trawnik – na podstawie wykonanej analizy składu gleby, będziemy wiedzieć, jakiej jest ona jakości, w przypadku gleby bogatej w składniki mineralne możemy użyć tylko nawozów organicznych, które poprawią strukturę ziemi i zapewnią lepsze warunki dla trawy, w przypadku ziemi jałowej, czy ubogiej w minerały, lepiej będzie użyć nawozów mineralnych, lub wieloskładnikowych, które zaopatrzą glebę w niezbędne składniki pokarmowe
  5. Wybór odpowiednich nasion trawy – w zależności do terenu, nasłonecznienia i przeznaczenia trawnika, wybieramy taki rodzaj nasion traw, które najlepiej sprawdzą się na danym terenie.
  6. Wałowanie i nawilżenie gleby – przed wysiewem trawy należy ją odpowiednio wywałować, aby przyspieszyć równanie się gruntu, a bezpośrednio przed wysiewem należy odpowiednio nawilżyć glebę
  7. Delikatne naruszenie powierzchni grabiami – aby nasiona łatwiej wymieszały się z ziemią po wysianiu, dobrze jest delikatnie naruszyć jej powierzchnie bezpośrednio przed rozsiewem nasion
  8. Wysiew nasion – ważne, aby dobrać odpowiednią ilość trawy, a także wysiewać trawę w odpowiednią pogodę – najlepszy będzie bezwietrzny, ciepły i wilgotny dzień
  9. Rozgrabianie i przykrycie nasion ziemią – rozgrabianie i przysypanie nasion ziemią zapewni im lepsze warunki do kiełkowania i ochronią przed wydziobaniem ich przez ptaki
  10. Wałowanie — po wysiewie nasion i przykryciu ich ziemią należy wywałować całą powierzchnię przyszłego trawnika
  11. Podlewanie – zanim trawa wykiełkuje, musimy dbać o utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby. Zaraz po wysianiu należy obficie podlać ją wodą, rozproszonym strumieniem wody, który zapobiegnie wypłukaniu nasion.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies