Strona Główna Ogród Ile kosztuje założenie ogrodu? Projekt i cena

Ile kosztuje założenie ogrodu? Projekt i cena

Autor: Maciej
Ile kosztuje założenie ogrodu?

Posiadanie własnego, zielonego zakątka to ogromna przyjemność. Dostosowanie go idealnie do swoich potrzeb i oczekiwań gwarantuje jeszcze lepszy wypoczynek. Masz możliwość zaprojektować i zaaranżować ogródek od 0? To niepowtarzalna okazja do tego, by urządzić go idealnie wedle swoich marzeń! Zanim jednak wygodnie rozsiądziesz się na leżaku w swoim nowym, wymarzonym ogródku, musisz go zaprojektować i wykonać. Ile kosztuje założenie ogrodu? Jaki jest koszt projektu ogrodu? Podpowiadamy, ile kosztuje wykonanie ogrodu!

Ile kosztuje projekt ogrodu? 

Podstawą jest wykonanie projektu ogrodu, dzięki któremu możesz przetestować w praktyce swoje pomysły, a także sprawdzić inne opcje. Dobry projekt ogrodu to punkt wyjścia i najważniejsza kwestia decydująca o powodzeniu realizacji. Dlatego podejdź do tego na spokojnie i z zaangażowaniem. Jeśli projekt będzie wykonany starannie i profesjonalnie, to przeniesienie go do rzeczywistości będzie już tylko przyjemną formalnością, bez niemiłych niespodzianek. Ile kosztuje projekt ogrodu? Cena projektu ogrodu zależy od kilku czynników. Najważniejsza kwestia to ta, czy wykonujesz go samodzielnie, czy korzystasz z usług architekta. 

Samodzielne projektowanie ogrodu

W tym pierwszym przypadku do dyspozycji masz różne programy do projektowania. Część z nich jest darmowa, do innych dostęp jest płatny. Jeśli projekt nie jest bardzo skomplikowany i zakłada raczej prosty podział, to samodzielne wykonanie go w takim programie powinno zakończyć się sukcesem. Punktem wyjścia może być nawet odręczny szkic na kartce, uwzględniający małą architekturę i roślinność, jaką chcesz mieć na swojej działce. Samodzielny projekt wiąże się jednak z ryzykiem popełnienia błędów, o których istnieniu dowiesz się dopiero na etapie realizacji projektu. To z kolei może wiązać się z koniecznością poprawek, które pociągną za sobą kolejne koszty. 

Koniecznie przeczytaj  Czyste i zadbane ścieżki Twojego ogrodu. Jak i czym oczyszczać brukowe elementy architektury ogrodowej?

Projekt ogrodu wykonany przez architekta

Bezpieczniej więc swoje pomysły będzie skonsultować z architektem ogrodów – szczególnie, jeśli masz specjalne życzenia i niestandardowe wymagania. Projekt wykonany przez profesjonalistę będzie również lepszym pomysłem niż samodzielne stworzenie go w przypadku, gdy ukształtowanie terenu jest specyficzne lub wymagające. Mowa np. o pagórkowatym terenie lub działce o nieregularnym kształcie. 

Ile kosztuje zaprojektowanie ogrodu przez projektanta? Ceny są różne i wahają się od kilkuset złotych do ponad tysiąca. W tej cenie jednak otrzymasz projekt, który można od razu realizować bez obaw, a przy tym możesz liczyć na merytoryczną konsultację i pomysły, które projektant zna z doświadczenia. 

Cena projektu i wykonania ogrodu za m²

Projekt jest już gotowy, ogród wygląda jak ten wymarzony ze snów. Teraz już tylko pozostaje przenieść plan do rzeczywistości i cieszyć się swoim zielonym zakątkiem marzeń. Droga do tego jest jednak jeszcze dość długa i wyboista. To kiedy możliwe będzie skorzystanie w pełni ze swojego ogrodu, zależy między innymi od tego, czy do realizacji projektu przystąpisz samodzielnie, czy zatrudnisz do tego specjalistyczną firmę. 

Samodzielna realizacja projektu ogrodu – zalety i wady

W pierwszym przypadku cena realizacji będzie z pewnością niższa: zapłacisz za materiały i rośliny, odpadną jednak koszty robocizny. Takie rozwiązanie ma tyle samo zalet co wad. 

Z pewnością cena za zaaranżowanie m² będzie niższa, niż wówczas, gdyby zaangażować do tego zadania specjalistyczną ekipę. Dodatkową zaletą, prócz niższych kosztów, jest to, że wszystkich etapów realizacji możesz dopilnować samodzielnie, samodzielnie wybierasz również wszystkie elementy wyposażenia ogrodu – od trawy, przez krawężniki i kostkę, oczko wodne, aż po meble ogrodowe, altankę czy domek letniskowy (jeśli projekt go przewiduje). 

Własnoręczne sadzenie roślin, układanie kostki czy stawianie mebli daje ogromną satysfakcję, a przy tym to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Im więcej własnoręcznej pracy, tym większa przyjemność z wypoczynku, gdy wszystko będzie już gotowe. 

Koniecznie przeczytaj  Glicynia - królewskie pnącze. Sadzenie, podlewanie, nawożenie - wszystko, co musisz wiedzieć!

Jednak samodzielna realizacja projektu ma również swoje wady. Najważniejsze, potencjalne utrudnienie, to ryzyko popełnienia błędu, który może okazać się kosztowny lub może wstrzymać prace. Dodatkowo, jeśli nie masz doświadczenia, to nawet pomimo doskonałego projektu, efekt może odbiegać od oczekiwanego. Poprawki mogą być kosztowne, a zamiast satysfakcji, przyjdzie frustracja i rozczarowanie. Przyjemne przedsięwzięcie może zmienić się w koszmar, który będziesz pragnąć jak najszybciej zakończyć. 

Założenie ogrodu przed specjalistów

Wynajęcie specjalistycznej ekipy od aranżacji terenów zielonych to rozwiązanie, które gwarantuje Ci spokój i realizację projektu dokładnie według wytycznych. Odpada Ci mnóstwo obowiązków: jeżdżenie po sklepach i zamawianie elementów wyposażenia ogrodu czy pilnowanie każdego etapu prac osobiście. 

Nawiązanie współpracy z firmą pozwala również przewidzieć z góry koszty wykonania ogrodu. Cennik za założenie ogrodu przez firmę zwykle bazuje na kwocie za m². To zazwyczaj kilkadziesiąt złotych. 

Ile kosztuje założenie ogrodu?

Z jaką kwotą za zakładanie ogrodu trzeba się liczyć? Cennik jest bardzo różny. Wszystko zależy od:

  • wielkości działki;
  • jej ukształtowania (a tym samym konieczności przeprowadzenia dodatkowych prac, np. wyrównania terenu);
  • ilości i typów roślin, jakie chcesz mieć w ogródku;
  • mebli i akcesoriów, jakie mają się w nim znaleźć;
  • dodatkowych prac na działce: oczyszczanie terenu, osuszanie terenu, wykonanie instalacji podziemnej itp. 

Ile może kosztować aranżacja ogrodu? Cena waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy, w zależności od różnych czynników, w tym również tych wymienionych powyżej. 

Ogród zakłada się jednak raz na wiele lat, dlatego dobrze jest przemyśleć wszystkie szczegóły na spokojnie, by uniknąć sytuacji, w której konieczne będą poprawki lub rearanżacja. Oszczędzanie na materiałach również nie jest dobrym pomysłem – ich żywotność i estetyczny wygląd może bowiem skończyć się o wiele szybciej, niż byśmy chcieli. 

Koniecznie przeczytaj  Jak uprawiać i kiedy siać słonecznik?

Najbardziej kosztowne elementy zakładania ogrodu

Kupienie i posadzenie roślin czy oczka wodnego to tak naprawdę najmniejsze koszty. Największą część budżetu pochłaniają te elementy, o których nie myśli się w pierwszej kolejności.

Najdroższe w realizacji są:

  • elementy stałe – jak altany, garaż, wiata, ogrodzenie;
  • instalacje – wodne, elektryczne (trzeba je poprowadzić pod ziemią, a to wiąże się z wykopami);
  • meble i akcesoria – lista z czasem staje się coraz dłuższa i choć przeważnie na dalszym etapie dochodzą do tego drobiazgi, to rachunek sukcesywnie się powiększa.

Do zakładania ogrodu warto więc podchodzić dopiero wówczas, gdy masz zgromadzone odpowiednie środki – najlepiej z zapasem 20-30% w stosunku do szacunkowych kalkulacji. Pozwoli to zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych sytuacji i dodatkowych wydatków. 

Zakładanie ogrodu to poważne i duże przedsięwzięcie, na którym zdecydowanie nie warto oszczędzać! Porządnie zaprojektowany i wykonany ogród będzie cieszył funkcjonalnością bez konieczności poprawek przez wiele lat. 

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies