Strona Główna Kwiaty Kwiaty wiosenne – 5 propozycji, które sprawdzą się zawsze!

Kwiaty wiosenne – 5 propozycji, które sprawdzą się zawsze!

Autor: Maciej
Kwiaty wiosenne – 5 propozycji, które sprawdzą się zawsze!

Po długiej i szarej zimie każdy z niecierpliwością wypatruje pierwszych oznak nadchodzącej wiosny. Z radością obserwujemy pojawianie się pierwszych pączków na drzewach czy kwiatów na trawnikach. To właśnie również wiosną nachodzi nas największa ochota na to, by zmienić coś w swoim otoczeniu. Wiosenne porządki czy sprzątanie ogrodu motywują do dalszych działań. Nic nie wpływa w tym czasie lepiej na zmysły niż rozkwitające dookoła rośliny. Chcesz wprowadzić wiosnę do swojego ogródka? Przedstawiamy 5 kwiatów wiosennych, które z pewnością nadadzą mu wyjątkowego charakteru.

Tulipany

Tulipany to zdecydowanie najpopularniejsze wiosenne kwiaty. Aby cieszyć się ich rozkwitem już w marcu, trzeba je posadzić wczesną jesienią. Tulipany preferują jasne stanowiska – weź to pod uwagę. Tulipany, unoszące się wysoko i majestatycznie nad pustymi jeszcze z reguły grządkami, cieszą oko przez wiele tygodni. Rozkwitają, zanim większość roślin w ogrodzie obudzi się do życia. Różne odmiany mają różny czas rozkwitania – weź to pod uwagę przy zakupie. Najwcześniej – w marcu – kwitną tulipany Kaufmana. 

Tulipany są do tego mało wymagającymi roślinami. Wystarczy im lekka, przepuszczalna i nieco wilgotna gleba oraz słoneczne stanowisko. Gdy tulipany przekwitną, wystarczy wykopać cebulki i ponownie posadzić je jesienią. 

Hiacynt

Aby cieszyć się pięknymi, kwitnącymi hiacyntami w kwietniu i maju, trzeba zasadzić je wczesną jesienią – najlepiej we wrześniu lub w październiku, 

Hiacynty to jedne z najpiękniejszych, wiosennych kwiatów – nie tylko do ogrodu, ale również na parapet. Dobrze znoszą towarzystwo innych kwiatów, dlatego śmiało można sadzić je na rabatkach. Kwitną dość krótko, bo przez kilkanaście dni, jednak dla efektu morza kolorowych kwiatów zdecydowanie warto je posadzić. Hiacynty lubią słoneczne stanowiska. Te kwiaty preferują żyzną i przepuszczalną glebę, najlepiej o obojętnym odczynie. Dobrze, jeśli podłoże będzie naturalnie wilgotne. 

Koniecznie przeczytaj  Sasanka zwyczajna - nie taka zwykła! Uprawa i pielęgnacja sasanki w ogrodzie

Po przekwitnięciu cebulki można zostawić w ziemi, póki nie uschną liście. Kiedy już uschną, cebulki należy wykopać i przechowywać w suchym i chłodnym miejscu do następnego sadzenia. 

Śnieżyczka – przebiśnieg

Przebiśniegi zna chyba każdy – te piękne, wyglądające na kruche, białe kwiaty przebijają się przez jeszcze zalegający śnieg. Zakwitają przeważnie w marcu, a czasem już nawet w lutym. Aby tak się stało, posadź je na przełomie września i października. W odróżnieniu od większości roślin przebiśniegi preferują półcieniste lub nawet całkowicie zacienione stanowisko. 

Przebiśniegi rosną przeważnie w kępkach, dzięki czemu stanowią oryginalną i piękną ozdobę ogródka.

Kiedy sadzić przebiśniegi? Najlepszy czas to lato lub wczesna jesień. Te rośliny preferują wilgotną glebę o obojętnym odczynie, najlepiej próchniczą. Przed zimą nie wykopuje się cebulek – wystarczy przykryć je ściółką, korą lub torfem, a nawet iglastymi gałązkami. 

Krokus

Krokusy to kolejny popularny zwiastun wiosny. Cebulki krokusów również należy sadzić jesienią: we wrześniu lub w październiku. Wówczas pierwszych kwiatów można spodziewać się już w marcu, a następnie w kwietniu.

Krokusy preferują słoneczne lub półzacienione stanowisko. Śmiało możesz sadzić je razem z innymi kwiatami, przede wszystkim z przebiśniegami – te rośliny wyglądają świetnie w swoim towarzystwie. 

Krokusy preferują wilgotną i przepuszczalną glebę próchniczą, najlepiej o lekko kwaśnym lub neutralnym pH. Krokusy lubią dużo światła wczesną wiosną, latem jednak preferują zacienione miejsca. Dlatego doskonałym wyborem na posadzenie ich będzie rabatka pod drzewem. 

Po przekwitnięciu krokusów ich cebulki można zostawić w glebie, jednak raz na kilka lat warto je wykopać i przesuszyć przed ponownym zasadzeniem. 

Prymulka (pierwiosnek)

Prymulki, nazywane również zamiennie pierwiosnkami, to kolejny charakterystyczny zwiastun wiosny. Sadzi się je dość późno, bo w okresie od grudnia do marca. Kwitną zaś między marcem a lipcem. Prymulki preferują zacienione stanowiska, najlepsze będzie podłoże wilgotne i przepuszczalne, próchnicze. Preferencje co do gleby zależą jednak od konkretnych gatunków, a tych jest mnóstwo. 

Koniecznie przeczytaj  Piwonia - królowa polskich ogrodów. Uprawa i pielęgnacja

Jeśli będą rosnąć w słonecznym miejscu, musisz zapewnić im dodatkowe, solidne podlewanie.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies