Strona Główna Ogród Najpiękniejsze drzewa do ogrodu – TOP 15

Najpiękniejsze drzewa do ogrodu – TOP 15

Autor: Maciej
Najpiękniejsze drzewa do ogrodu – TOP 15

W ogrodach pojawiają się nie tylko rabaty i klomby, ale również krzaki oraz drzewa. Dobrze jest przemyśleć rozplanowanie terenu, bowiem gdy niektóre rośliny urosną trudno będzie je przesadzić w nowe miejsce. Jakie drzewo do ogrodu wybrać? Sprawdź koniecznie nasze TOP 15, czyli najpiękniejsze drzewa do ogrodu!

Jakie drzewa najlepiej sprawdzają się w ogrodzie?

Ładne drzewa do ogrodu powodują, że aranżacja przestrzeni tylko na tym zyskuje. Mało tego, tego typu roślinność pozytywnie wpływa na większą ilość tlenu, poza tym mamy cień, a także lepszą wilgotność powietrza. Zwierzęta dostają schronienie, a my oczyszczone powietrze z dwutlenku węgla. Wobec tego drzewo ma zdecydowanie więcej atutów niż tylko to, że zdobi nasz ogród. Otrzymuje więcej prywatności, naturalny „parasol”, który zatrzymuje silny wiatr i opady.

W ogrodzie mogą pojawić się liczne drzewa, nawet kilka gatunków jednocześnie. Przede wszystkim kieruj się ilością dostępnego miejsca, nasłonecznieniem oraz rodzajem gleby. Równie kluczowa jest funkcja jaką będzie pełnić dana roślina. Na przykład do małego ogrodu pasuje odmiana o kolumnowych koronach, najlepiej posadzić:

 • w wąskim pasie, między innymi pomiędzy ogrodzeniem, a ogrodem
 • w wąskich rabatach przy granicy działek.

Za to typ o kulistym, ale niewielkim kształcie zasadź:

 • przy wejściu
 • w okolicy tarasu
 • na rabatach w głębi działki.

Natomiast drzewa płaczące zachwycają obok oczek wodnych, tarasów, poza tym przy ogrodach naturalistycznych.

TOP 15 drzew do ogrodu

Ładne drzewa do ogrodu to przede wszystkim liściaste odmiany. Poprawiają one mikroklimat, do tego zachwycają swoim wyglądem. Natomiast iglaste rodzaje są wybierane zdecydowanie rzadziej, choć wyglądają naprawdę zjawiskowo. Pamiętaj, że wariant w donicy bez trudu uda się przesadzić w sezonie. Z tymi wsadzonymi w ziemię oraz z dużymi jest zdecydowanie trudniej, bo puściły już solidne korzenie.

Jakie drzewa do ogrodu? Masz pełną dowolność w tej kwestii. Nie wiesz, co wybrać? Poniżej znajdziesz listę TOP 15, czyli to najpiękniejsze drzewa do ogrodu:

 1. Lipa srebrzysta
Koniecznie przeczytaj  Pompy do oczek wodnych – co trzeba wiedzieć na ten temat i jakie wybrać?

To drzewo do ogrodu jest wybieranie chętnie, bowiem ma regularną koronę, a liście wyróżnia ciemnozielona barwa z wierzchu, jak i srebrzysto-biały spód. W okresie jesiennym zyskują one piękne, żółte odcienie. Plusem są pachnące kwiaty, a także to. że ta odmiana jest odporna na trudne warunki pogodowe oraz dobrze znosi choroby, czy szkodniki.

 1. Miłorząb dwuklapowy

To średniej wielkości drzewo. Liście posiadają dwie promieniście żyłkowate klapy, a ich kolor jest bardzo żywo zielony. W czasie zimy wygląda równie imponująco!

 1. Grab pospolity

To klasyk, gdy mowa o drzewach do przydomowej aranżacji. Przy systematycznym podcinaniu nie będzie duży, choć naturalna korona bez formowania jest bardzo nietypowa. Zrobisz z niego żywopłot, czy szpalery.

 1. Brzoza brodawkowa

Wyróżnia ją nietypowy biały pień. Należy pamiętać, że ta odmiana bardzo szybko rośnie, więc to doskonała opcja, gdy zależy nam na widocznej zmianie w stosunkowo krótkim czasie. Jednak bez przycinania drzewo może sięgać po kilku latach nawet 30 metrów. Jego największym atutem jest nie tylko charakterystyczny pień, ale i odporność na złe warunki, na przykład na suszę. Ciekawostką jest to, że brzoza ma prozdrowotne właściwości, dlatego że wytwarza jony ujemne.

 1. Klon shirasawy

Jakie drzewa do ogrodu? Oczywiście klon, który ma przepiękne liście – zmieniają się z zielonych w żółte, a na jesień w intensywnie pomarańczowe. Same owocniki też są wyjątkowe, zwłaszcza ich odcień jasnoczerwony. Jeśli zależy Ci na dużym, odpornym drzewie, które można przycinać i dowolnie formować to klon jest idealny. Jednak lubi on glebę wilgotną, a także lekki półcień, bowiem słońce może przypalać jasne liście.

 1. Wiśnia piłkowana

To wyjątkowa roślina, która pięknie kwitnie na wiosnę, bo ma wtedy karminowy kolor. Natomiast zielone liście na jesień robią się pomarańczowe. Co ważne wiśnia nie zawiązuje owoców. To odporna odmiana, zarówno na mróz, jak i na zanieczyszczenia powietrza.

 1. Buk zwyczajny
Koniecznie przeczytaj  Sadzenie i przesadzanie hortensji

Jeśli chodzi o drzewa do ogrodu to buk zwyczajny będzie dobry do dużych działek, bo jest dość wysoki, poza tym posiada rozłożystą koronę. Trzeba wiedzieć, że nie urośnie na glebie suchej oraz kwaśnej. Uwielbia za to słoneczne miejsca. Wyjątkowe jest to, że bardzo nisko nad ziemią tworzy okazałą koronę.

 1. Głóg

Do małych ogródków polecamy Głóg, czyli niewielkie drzewko sięgające do 4-5 metrów. Mamy tu gęstą koronę, na której pojawiają się jabłkowate owoce o kolorze czerwonym. Można je wykorzystać, między innymi do przetworów. Co ważne działają one na ochronę serca, regulowanie ciśnienia krwi oraz na bezsenność, do tego uspokajają. Głóg wiosną kwitnie, wtedy mamy białe lub różowe kwiaty, a latem i jesienią tworzy te wyjątkowe owoce.

 1. Świerk syberyjski

To drzewo z rodziny sosnowatych. To duża odmiana z brązowymi szyszkami, a igły są krótsze i mniejsze niż w rodzaju pospolitym. Czasami może się samoistnie rozsiać, bo ma małe wymagania uprawne. Przy żyznej glebie roślina zdecydowanie lepiej się rozwija, tak samo, gdy jest wsadzona w nasłonecznionym miejscu.

 1. Lipa drobnolistna

To wersja rozłożysta o sercowatych liściach, co ważne to drzewo długowieczne. Kwitnie latem w kwiaty o wyjątkowo intensywnym zapachu, które są żółte. Wykorzystuje się je w medycynie, poza tym pozyskuje się miód lipowy od pszczół. To drzewo dobrze znosi zarówno cięcie, jak i formowanie. Nie jest trudne w uprawie, ale może urosnąć dość spore.

 1. Jabłonie ozdobne

O tym drzewie mówi się często rajskie jabłuszko, albo rajskie jabłonie. Zachwycają wiosną, gdy pojawią się kwiaty, od purpurowych, po różowe i białe. Jesienią za to są owoce, czyli małe jabłka o kolorze czerwonym, żółtym lub pomarańczowym w zależności od gatunku drzewa. Można je wykorzystać w kuchni, ale głównie po przetworzeniu, wtedy smak jest atrakcyjniejszy. Taka jabłoń rośnie do 5 m. To piękne drzewo sprawdzi się w małych oraz w dużych ogrodach.

 1. Surmia bignoniowa
Koniecznie przeczytaj  Żywopłot z bukszpanu – jak zaplanować i zrealizować piękne zielone ogrodzenie w swoim ogrodzie?

To drzewo liściaste nazywane potocznie katalpą zwyczajną. W krótkim czasie może stać się wysoką rośliną sięgająca nawet do 10 metrów. Liście sercowate są spore, a w okresie kwitnięcia pojawiają się okazałe kwiaty wiechowate. Gdy mowa o owocu to torebki, które przypominają strączki o zielonej barwie, są one bardzo długie.

 1. Oliwnik wąskolistny

Piękne drzewa do ogrodu to Oliwnik o nieregularnej koronie, który dorasta do 5-8 metrów. Kocha suche oraz nasłonecznione lokalizacje. Jego kwiaty pachną słodko i miododajnie, u starszych roślin zmieniają się one w dekoracyjne owoce, które są owalne, dlatego przypominają oliwki.

 1. Magnolia ozdobna

To doskonałe rozwiązanie do dużego ogrodu, bo roślina sięga nawet 8 metrów. O młode drzewka trzeba dbać i chronić je przed mrozem. W pierwszej kolejności pojawiają się zjawiskowe kwiaty biało-różowe, dopiero potem są liście.

 1. Klon palmowy

Drzewa do ogrodu mogą być różne, ale klon palmowy pasuje do wielu aranżacji. W zależności od odmiany liście są inne, mimo wszystko rośliny lubią nasłonecznienie i wilgotną, próchniczną glebę. Należy wiedzieć, że młode sadzonki nie są odporne na mróz!

Drzewka do ogrodu w większości przypadków można przycinać i formować, a poprzez to dopasowywać je do rozmiarów działki. Masa opisanych wyżej propozycji jest łatwa w uprawie, dlatego nie potrzebne są specjalne zabiegi pielęgnacyjne. Drzewa do ogrodu przydomowego są często wybierany i sadzone już podczas rozpoczynania budowy, dzięki temu mają więcej czasu na wzrost, i zaprezentowanie wszystkich swoich atutów.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies