Strona Główna Ogród Rośliny odstraszające komary i muchy

Rośliny odstraszające komary i muchy

Autor: Maciej
Rośliny odstraszające komary i muchy

Komary, muchy, baki i inne gryzące insekty potrafią zaleźć za skórę. Szczególni dotkliwie odczuwamy ich obecność podczas spacerów w lesie, wypoczynku nad wodą, czy też wieczornych letnich biesiad w ogródku na tarasie. O ile w przypadku lasu czy innych miejsca na lonie natury jedno rozwiązanie jest użycie środka na skórę odstraszającego komary, o tyle w ogrodzie magmy większe pole manewru. Jak zatem odstraszyć komary i muchy z ogrodu? Jak pozbyć się niechcianych insektów i zapewnić sobie spokojne letnie wieczory w ogrodzie? Jednym ze skutecznych sposobów jest zasadzenie odpowiednich gatunków roślin.

Komary w ogrodzie – jak z nimi walczyć?

Niektóre grupy roślin mogą skutecznie odstraszać owady, to fakt. Oczywiście musimy zdawać sobie sprawę z tego, że sadząc dwa czy trzy osobniki takiej rośliny, nie uwolnimy całego ogrodu od komarów. Niestety rośliny nie mają aż takiej siły rażenia, aby zadziałały w tak silny sposób, na takim obszarze. Nie oznacza to jednak, że nie możemy skorzystać z ich dobroczynnych właściwości. Po prostu wykorzystajmy je na określonym mniejszym obszarze. Balkon, taras, czy weranda, na których spędzamy wieczory, to przestrzeń, którą będziemy w stanie dość skutecznie zabezpieczyć przed owadami, z pomocą roślin.

Jak rośliny odstraszają komary?

Jak to możliwe, że kwiaty czy inne rośliny mogą odstraszać owady, skoro większość z nich właśnie je wabi? Chodzi o to, że pewna grupa roślin charakteryzuje się wydzielaniem pewnych związków, których zapach jest nielubiany przez niektóre owady. W ten sposób w pobliżu tych roślin tworzy się ściana chemiczna, chroniąca nas przed owadami. Oczywiście najskuteczniej rośliny te działają, kiedy jest ich dużo i są posadzone gęsto, a nawet piętrowo. Im większą przestrzeń chcemy „zabezpieczyć”, tym więcej roślin musimy posadzić, w przeciwnym razie efekt nie będzie zadowalający.

Koniecznie przeczytaj  Płytki na tarasie i balkonie - warto, czy nie?

Rośliny odstraszające komary i inne owady

Wśród roślin odstraszających komary, muchy i inne niechciane insekty znajdziemy zarówno rośliny kwitnące, dekoracyjne, jak również wiele ziół, powszechnie stosowanych w kuchni. Dzięki temu sadząc je, możemy liczyć nie tylko na spokojne wieczory na tarasie, czy balkonie, ale też walory dekoracyjne i smakowe. Rośliny, które warto posadzić w ogrodzie, na tarasie lub balkonie w celu odstraszania much i komarów to:

  • Kocimiętka – ta średniej wielkości bylina, jest wrogiem komarów. Jej zapach skutecznie odstrasza nie tylko komary, ale też meszki, jest za to wręcz uwielbiana przez koty. Nie jest bardzo wymagającą rośliną, bez problemu radzi sobie z suszą.
  • Lawenda wąskolistna – lawenda jest rośliną zimozieloną, za którą nie przepadają muchy. Jej piękne dekoracyjne kwiaty pachną bardzo intensywnie, co niezbyt podoba się muchom i innym insektom. Lawenda wąskolistna odstrasza zarówno muchy, jak i komary oraz kleszcze. Do uprawy lawendy potrzebujemy lekko zasadowej gleby i słonecznego stanowiska.
  • Bodziszek korzenisty – kolejnym naturalnym wrogiem komarów jest bodziszek – jego intensywny zapach sprawia, że trzymają się one z daleka. To mało wymagająca roślina, rosnąca w średniej jakości glebach. Może być usytuowana zarówno na stanowisku słonecznym, jak i półcienistym.
  • Koper włoski – to kolejna pozycja odstraszająca komary. Jest to roślina jednoroczna, preferująca słoneczne stanowiska.
  • Plektrantus koleusowaty – znany też pod nazwą komarzyca to niezastąpiona roślina w walce z komarami, ale też innymi owadami. Komarzyca preferuje zacienione stanowiska. Ta wieloletnia roślina wymaga nawożenia od wiosny do jesieni do 2-3 tygodnie. Bardzo źle znosi suszę, dlatego trzeba pamiętać o jej regularnym podlewaniu.
  • Pelargonia – to roślina, w której towarzystwie nie spotkamy raczej much i meszek. Jej zapach skutecznie je odstrasza. Pelargonia to bardzo popularny kwiatek doniczkowy, który można hodować zarówno na balkonach czy tarasach, jak i w domu. Pelargonia potrzebuje częstego podlewania, w gorące dni nawet 2 razy dziennie. Roślina ta potrzebuje nawożenia od wiosny do końca lata.
Koniecznie przeczytaj  15 najładniejszych drzew liściastych do ogrodu

a także…

  • Wawrzyn szlachetny (drzewo laurowe) – podobnie jak pelargonia, wawrzyn to roślina, za którą nie przepadają muchy. Wawrzyn najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru. Latem można uprawiać go na tarasie lub balkonie, na zimę trzeba jednak zabrać go do domu. Podobnie jak w przypadku wcześniej wymienionych roślin, wawrzyn również potrzebuje regularnego podlewania.
  • Palczatka cytrynowa (trawa cytrynowa) – jej bardzo intensywny aromat odstrasza muchy. Roślina ta preferuje stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru. Jest rośliną jednoroczną, ze względu na brak mrozoodporności.
  • Heliotrop peruwiański – to naturalna broń w walce z komarami. Roślina ta bywa kapryśna w uprawie. Potrzebuje żyznej gleby, regularnego podlewania i nawożenia
  • Goździk siny – kolejna roślina pomagająca w walce z muchami. Odpowiadają za to bardzo mocno pachnące kwiaty, kwitnące od maja do czerwca. Preferuje przepuszczalną glebę, nie jest bardzo wrażliwy na suszę. Najlepiej prezentuje się w skalnych ogrodach, sadzony w dużych grupach.
  • Mięta pieprzowa – jedno z najpopularniejszych ziół jest skutecznym straszakiem na muchy. Łącząc właściwości lecznicze i kulinarne z odstraszaniem much, mięta to zioło, które warto posadzić w ogrodzie. Co ważniejsze, nie jest ona trudna w uprawie. Potrzebuje gleby o odczynie pH między 6,0 a 7,5. Najlepiej rośnie na zacienionych stanowiskach. Nadaje się do uprawy w glebie, ale też w donicy. Trzeba tylko pamiętać o odpowiednio dużym pojemniku lub rabacie – mięta jest roślina bardzo ekspansywną.
  • Bazylia pospolita – podobnie jak mięta, jest popularnym ziołem stosowanym w przemyśle spożywczym, ale też farmaceutycznym. Jej intensywny aromat nie przekonuje jednak much, które wolą trzymać się z dala od bazylii. Roślina ta nadaje się do uprawy gruntowej oraz doniczkowej. Preferuje żyzną, lekką i dobrze przepuszczalną glebę.

Jak pozbyć się komarów i kleszczy z ogrodu?

Rośliny odstraszające komary, kleszcze czy muchy mogą stać się skuteczną barierą przed tymi insektami. Jednakże nie są one w stanie w pełni usunąć tych owadów z ogrodu. Jeżeli chcemy intensywnie powalczyć z niechcianymi owadami, musimy użyć bardziej radykalnych środków. Mowa tutaj o specjalnych opryskach na kleszcze, komary czy muchy. Do wyboru mamy opryski naturalne i chemiczne. Mają one zróżnicowany skład oraz działanie. Jednak to właśnie oprysk może skutecznie oczyścić naszą posesję z owadów.

Koniecznie przeczytaj  Krzewuszka - charakterystyka i pielęgnacja

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies