Strona Główna Dom Kwiaty do łazienki – jakie gatunki wybrać, jak pielęgnować kwiaty w łazience?

Kwiaty do łazienki – jakie gatunki wybrać, jak pielęgnować kwiaty w łazience?

Autor: Maciej
Kwiaty do łazienki – jakie gatunki wybrać, jak pielęgnować kwiaty w łazience?

Łazienka to bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu i mieszkaniu. Bez względu na to, czy jest to niewielka toaleta w blokowym mieszkaniu, czy obszerny pokój kąpielowy w domu, warto zadbać o jej wystrój. Jednym z elementów ozdobnych, który doskonale będzie pasował do każdego stylu wnętrza, są rośliny. W zależności od wielkości łazienki, a także dostępu do światła, nieco inne gatunki roślin będą nadawać się do uprawy w tym pomieszczeniu. Podpowiadamy jak wybrać odpowiednie kwiaty do łazienki, a także jak o nie dbać.

Uprawa roślin w łazience – dlaczego warto?

Łazienka to dość nietypowe pomieszczenie do uprawy roślin, jednak nie oznacza to, że nie można tego robić. Oczywiście, że można, a nawet trzeba. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że rośliny czy to zielone, czy kwitnące dodadzą uroku każdemu wnętrzu. Dzięki odpowiedniemu doborowi roślin możemy zmienić łazienkę w prawdziwą dżunglę, dodać jej egzotycznej dzikości lub romantycznego sznytu. W zależności od tego, jakie gatunki wybierzemy do łazienki, to efekt wizualny będzie nieco inny.

Kwiaty w łazience – o czym należy pamiętać?

Przed wyborem odpowiednich roślin do ozdobienia łazienki musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim warunki, jakie panują w tym pomieszczeniu. Wilgotność powietrza w łazience będzie zupełnie inna niż w reszcie domu czy mieszkania. Można powiedzieć, że panuje tam wieczna pora deszczowa. Dlatego właśnie dobierając odpowiednie gatunki roślin, musimy szukać wśród tych, które szczególnie lubują się w wilgotnym środowisku. Lepiej zrezygnować więc ze zdobienia łazienki kaktusami czy innymi sukulentami, które wolą suche warunki. Bardzo ważne też w dobieraniu odpowiednich gatunków kwiatów do łazienki jest ich światłolubność. Jeżeli dysponujemy łazienką z dostępem do światła dziennego, nie będzie to problemem. Jednak w sytuacji, kiedy łazienka jest ciemna, czyli nie ma w niej okna, a jedynym źródłem światła są lampy, wtedy sprawa się komplikuje.

Koniecznie przeczytaj  Lawenda w doniczce – wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie lawendy na balkonie i tarasie

Mamy więc do wyboru dwa rozwiązania. Pierwsze to zapewnienie kwiatom w łazience alternatywnego źródła światła np. w postaci specjalnej lampy Led. Będzie ona świeciła przez określoną ilość godzin w ciągu dnia, zaopatrując w ten sposób kwiaty w warunki niezbędne do fotosyntezy. Drugim rozwiązaniem jest wybór takich gatunków roślin, które są odporne na takie warunki życia.

Rośliny doniczkowe do łazienki – jakie wybrać?

Wśród roślin, które szczególnie dobrze będą czuły się w wilgotnym środowisku, z pewnością znajdziemy rozmaite gatunki roślin egotycznych. Łazienka będzie dla nich zbawienna zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy w większości pomieszczeń powietrze jest suche, co dla palm i innych tego typu roślin jest bardzo niekomfortowe. Gatunki kwiatów, które nadają się do uprawy w łazience to np.:

 • Dracena – większość gatunków draceny jest mało wymagająca w uprawie, lubią lekko wilgotne podłoże i bez problemu radzą sobie w półcieniu.
 • Skrzydłokwiat – ta roślin bardzo lubi wilgoć, dlatego w łazience będzie czuła się jak ryba w wodzie, musi jednak mieć zapewnione rozproszone światło.
 • Cibora – preferuje bardzo mokre podłoże i świetnie radzi sobie w półcieniu.
 • Epipremnum – bardzo wytrzymała i mało wymagająca roślina, odporna na nieregularne podlewanie, dobrze radzi sobie w półcieniu
 • Palma Waszyngtona – dobrze czuje się w wilgotnym środowisku, potrzebuje umiarkowanie wilgotnego podłoża, musi mieć jednak zapewniony stały dostęp do światła
 • Paproć nefropolis – dobrze znosi stale wilgotne podłoże, nie przepada za przestawianiem, potrzebuje rozproszonego światła
 • Anturium – najlepiej czuje się ze stale wilgotnym podłożem i w rozproszonym świetle
 • Difenbachia – przepada za stanowiskami w półcieniu, najlepiej czuje się w glebie próchniczej umiarkowanie wilgotnej
 • Zamiokulkas – to roślina o bardzo małych wymaganiach pielęgnacyjnych, dobrze radzi sobie zarówno z niedoborem światła, jak i okresową suszą.
Kwiaty w łazience

Jak skutecznie uprawiać rośliny w łazience?

Łazienka z roślinami nabiera zupełnie nowego charakteru. Kwiaty dodają jej uroku, wnoszą powiew natury i świeżości. Jeżeli jednak chcemy, aby uprawa roślin w łazience zakończyła się sukcesem, musimy pamiętać o kilku kluczowych zasadach.

 • Wybierajmy rośliny, które lubią wilgoć
 • W przypadku łazienek ciemnych, wybierajmy gatunki odporne na okresowe zacienienie, od czasu do czasu wynosząc rośliny do oświetlonych pomieszczeń, lub zaopatrzmy je w specjalną lampę, która będzie świecić, przez co najmniej 10 godzin dziennie;
 • Zadbajmy o to, aby rośliny były ustawione z dala od środków chemicznych – opary mogą im zaszkodzić
 • Pamiętajmy o regularnym wietrzeniu łazienki – nadmierna wilgoć sprzyja rozwojowi chorób grzybiczych
 • Unikajmy stawiania kwiatów na słonecznym parapecie – najczęściej gatunki lubiące wilgoć, nie przepadają za silnym słońcem, wolą raczej światło rozproszone
 • Nie stawiajmy roślin w bezpośrednim sąsiedztwie wody – stale pryskająca woda spod prysznica czy kranu opadająca na liście może zaszkodzić roślinom.
Koniecznie przeczytaj  Petunia czy Surfinia? Jak je rozróżnić?

Uprawa kwiatów w łazience nie jest trudna ani wymagająca. Potrzeba jedynie wcześniejszego przygotowania i zapoznania się z wymaganiami poszczególnych gatunków. Po dobraniu odpowiednich roślin staną się one wspaniałą i nietuzinkową ozdobą wnętrza.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies