Strona Główna Dom Scindapsus – wyjątkowo wdzięczna roślina domowa! Poznaj jej wymagania

Scindapsus – wyjątkowo wdzięczna roślina domowa! Poznaj jej wymagania

Autor: Maciej
Scindapsus – wyjątkowo wdzięczna roślina domowa! Poznaj jej wymagania

Scindapsus to nazwa, która większości z nas niewiele powie. Okazuje się jednak, że to roślina, którą wiele osób doskonale zna, przynajmniej z widzenia. Jest bardzo popularna i nic dziwnego: jest piękna, okazała i mało wymagająca, przez co zdobi wiele domów. Scindapsus to pnącze, które doskonale radzi sobie… samo. Jest rośliną odporną na skutki zaniedbań, dlatego sprawdzi się świetnie w domach zapominalskich i zabieganych. Sprawdź, jakie warunki mu zapewnić, by cieszył oko!

Scindapsus – co warto o nim wiedzieć?

Scindapsus jest znany również pod nazwą ołustek. Większość z nas zna tę roślinę doskonale, nie wiedząc jednak, że to ona. Scindapsus to okazałe, ozdobne pnącze, które pasuje doskonale do niemal każdego stylu aranżacji wnętrz. 

Roślina wyglądem przypomina bluszcz i może być z nim mylona. Jednak w odróżnieniu od bluszczu, scindapsus ma błyszczące liście i to właśnie cecha, która pozwala na szybkie odróżnienie tych dwóch roślin. Scindapsus jest również mniejszy niż bluszcz i jest przeznaczony wyłącznie do uprawy w pomieszczeniach (bluszcz można uprawiać również na tarasie lub w ogrodzie). 

Wybierając stanowisko dla scindapsusa, weź pod uwagę, że rośnie niemal błyskawicznie. W ciągu roku może przybrać nawet 30 cm! Najbardziej dekoracyjną częścią rośliny są liście. Rzadko są zielone – w zdecydowanej większości przypadków scindapsus cieszy oko liśćmi przebarwionymi na różne kolory, najczęściej w odcieniach żółtego. 

Scindapsus – podłoże i stanowisko 

Wymagania scindapsusa co do stanowiska nie różnią się od oczekiwań większości roślin domowych. Do jak najlepszego wzrostu roślina potrzebuje słonecznego stanowiska. Warto jednak wiedzieć, że najlepsze będzie dla niego rozproszone światło. Lepiej więc nie eksponować go na bezpośrednie, silne promieniowanie słońca. Z tego względu nie nadaje się do uprawy na zewnątrz: silne, bezpośrednie promieniowanie słońca może zniszczyć liście. 

Koniecznie przeczytaj  Monstera: imponujący olbrzym. Co musisz wiedzieć o jej uprawie?

Z tego względu roślinę rzadko widuje się na parapetach. O wiele lepiej rośnie w głębi pomieszczenia, do której docierają promienie słońca o średniej mocy. Im większy dostęp do światła, tym bardziej efektownie wybarwiają się liście. Doskonale sprawdzi się na wysokim kwietniku, w doniczce podwieszanej na suficie lub na szafie. 

Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym dominuje raczej cień, a koniecznie chcesz mieć scindapsusa, możesz spróbować go uprawiać. Roślina dość dobrze radzi sobie bowiem w warunkach ograniczonego oświetlenia. Efektem ubocznym może być jednak to, że będzie wytwarzać mniej okazałe liście. Roślina doskonale czuje się w temperaturze pokojowej. Dobrze radzi sobie także w wysokich temperaturach, jednak wówczas najlepiej będzie regularnie zraszać liście. 

Po sezonie, zimą, scindapsus preferuje niższe temperatury, dlatego nie powinien znajdować się w pobliżu grzejników czy pieca. Scindapsus nie lubi suchego powietrza i niektóre gatunki mogą wymagać systematycznego zraszania liści. 

Ołustek preferuje podłoże gliniaste, ale musi mieć przy tym zapewniony drenaż. Jeśli jednak do dyspozycji masz uniwersalne podłoże do kwiatów, uprawa scindapsusa na nim również się uda. 

Scindapsus – podlewanie i nawożenie

Roślina kiepsko znosi zarówno przesuszenie, jak i przelanie. Podlewanie powinno więc być umiarkowane, ale regularne – tak, by podłoże było lekko wilgotne. Latem wystarczy podlewać go raz na 4-5 dni, zimą wystarczy nawet raz na tydzień. Przed podlaniem warto sprawdzić, czy podłoże jest suche. Roślina jest bowiem dość wrażliwa na przelanie. Obserwuj również liście. Gdy zaczną pojawiać się na nich brązowe plamy, może to świadczyć o tym, że scindapsus ma za dużo wody. Gdy powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche, liście scindapsusa mogą się zawijać. 

Dobrym punktem odniesienia co do zapotrzebowania na wodę jest również obserwacja łodyg: zmarszczone będą świadczyć o niedostatku wody. Podczas upałów warto zadbać dodatkowo o liście i zraszać je delikatnie wodą. Ważne, by była ona najlepiej w temperaturze pokojowej.

Koniecznie przeczytaj  Najlepsze rośliny do biura - TOP 15 kwiatów biurowych

Scindapsus nie wymaga szczególnej pielęgnacji, ale raz w miesiącu warto zastosować nawóz do roślin doniczkowych. 

Scindapsus – pielęgnacja

Liście scindapsusa błyszczą się naturalnie, dlatego nie wymagają dodatkowego nabłyszczania specjalnymi preparatami – wręcz tego nie lubią. Roślina nie lubi również przeciągów, dlatego lepiej wybrać takie stanowisko, na którym nie będzie na to narażona. 

Sadząc scindapsusa, warto wziąć pod uwagę to, że ta roślina nie lubi także przesadzania. Dlatego już na samym początku warto wybrać dużą doniczkę. Nie oznacza to jednak, że scindapsus musi przez cały czas rosnąć w jednej doniczce: w końcu i tak stanie się dla niego za mała. Roślinę należy delikatnie przesadzić wówczas, gdy przez otwory w doniczce będą się wydostawać korzenie. 

Raz w roku, najlepiej wiosną, wystarczy przyciąć niektóre pędy: zwłaszcza te, które wyglądają mizernie, ogołacają się i są zbyt długie i mało atrakcyjne. Cięcia można dokonać nawet o połowę.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies