Strona Główna Roboty koszące Jak wybrać najlepszą kosiarkę elektryczną? Podpowiadamy!

Jak wybrać najlepszą kosiarkę elektryczną? Podpowiadamy!

Autor: Maciej
Kosiarka elektryczna ścinająca zielony trawnik

Koszenie trawy nie musi być zajęciem męczącym i zajmującym wiele czasu, od którego uciekasz, jak tylko się da. Podstawą do tego, by przycinanie trawnika nie było udręką, jest wybór odpowiedniego urządzenia koszącego. Jaka kosiarka elektryczna sprawdzi się najlepiej dla Twoich potrzeb? Podpowiadamy, na co koniecznie warto zwrócić uwagę przy zakupie!

Dlaczego kosiarki elektryczne cieszą się tak dużą popularnością?

Kosiarka elektryczna to rozwiązanie stosowane najbardziej powszechnie, zarówno na trawnikach małych, jak i o średniej wielkości. Kosiarki elektryczne cieszą się ogromną popularnością zarówno na użytek prywatny, jak i profesjonalny – są często wybierane przez miejskie służby utrzymania zieleni. 

Myśląc o kosiarce, przed oczami masz najprawdopodobniej właśnie poręczną kosiarkę elektryczną. Wkładasz wtyczkę do prądu, uruchamiasz sprzęt i jeżdżąc po trawniku, wygodnie ścinasz trawę. Potem wystarczy już tylko wygrabić pokos i gotowe!

Kosiarki elektryczne są łatwo dostępne, stosunkowo niedrogie, a przy tym bardzo praktyczne. Pracują dość cicho, dzięki czemu nawet bardzo częste koszenie trawy nie będzie irytujące dla Ciebie i otoczenia. Dodatkowo takie urządzenia nie wydzielają spalin, co może mieć spore znaczenie dla osób mających na uwadze dobro środowiska. 

Tego typu sprzęt jest również dość ekonomiczny w eksploatacji. Jego działanie warunkowane jest w zasadzie tylko przez dostęp do zasilania. Jak każda inna kosiarka, także ta elektryczna wymaga systematycznych, ale prostych zabiegów konserwacyjnych, jak czyszczenie noży z resztek trawy. 

Dodatkowo stosunkowo niewielkie gabarytowo kosiarki doskonale sprawdzą się do pracy nie tylko na płaskich powierzchniach, ale także do przystrzygania trawnika na nierównym terenie (np. na łagodnych wzniesieniach). 

Koniecznie przeczytaj  Jaką kosiarkę spalinową kupić? Na te kwestie musisz zwrócić uwagę!

Jaką kosiarkę elektryczną kupić? Najważniejsze parametry, na które musisz zwrócić uwagę

Kosiarka kosiarce jednak nierówna – przede wszystkim pod względem mocy i dodatkowych funkcji. Wybór w tym segmencie jest ogromny, przez co wcale nie należy do łatwych. Szukając kosiarki elektrycznej dla siebie, trzeba wziąć pod uwagę kilka najważniejszych kwestii, które pozwolą „odsiać” niektóre modele. Najważniejsze to:

  • gabaryty – jeżeli masz mały ogródek, wybierz równie niewielką kosiarkę;
  • moc silnika – to kwestia powiązana z rozmiarem urządzenia. Im mniejsze kosiarki, tym mniejsza moc silnika, a co za tym idzie – także wydajność. Jednak podobnie, jak w przypadku gabarytów, moc silnika również należy dobrać do rzeczywistych potrzeb. Do małego, przydomowego ogródka w zupełności wystarczy kompaktowy model o niewielkiej mocy, a co za tym idzie – o równie oszczędnym poborze energii elektrycznej. Jaka moc silnika będzie optymalna? Przyjmuje się, że przy trawnikach o powierzchni do 200 m2 wystarczający będzie silnik 1400 W. Przy większych lepiej zdecydować się na 1600-2000 W;
  • regulacja wysokości koszenia – to bardzo istotny parametr ze względu na to, że trawniki młode lub przy ostatnim koszeniu przed zimą powinny być ścinane nieco wyżej, niż w sezonie;
  • szerokość koszenia – na ten parametr również trzeba zwrócić uwagę w kontekście powierzchni trawnika. Im większa szerokość koszenia, tym praca będzie szybsza i wydajniejsza. Najczęściej spotykana szerokość to 32-46 cm. Weź jednak pod uwagę również to, czy w ogródku znajduje się dużo drzewek, rabatek i grządek. Jeśli tak, to lepszym rozwiązaniem będzie mniejsza szerokość koszenia. Dzięki temu z większą precyzją dotrzesz do trudno dostępnych miejsc.

Kosiarka elektryczna: sieciowa czy akumulatorowa?

Najtańszą opcją jest kosiarka sieciowa, czyli taka, która zasilana jest kablem podłączanym do gniazdka elektrycznego. Do jej działania niezbędne jest stałe połączenie z siecią. 

Alternatywą, która pozwala na pracę niezależną od dostępu do gniazdka, jest kosiarka elektryczna akumulatorowa. Takie urządzenie jest wyposażone w pojemną baterię-akumulator, dzięki czemu po naładowaniu można używać jej bez konieczności stałego podłączenia do gniazdka. 

Koniecznie przeczytaj  Jaką kosiarkę automatyczną wybrać? 3 propozycje robotów Wiper - opinie

Czy warto inwestować w kosiarki elektryczne akumulatorowe? Opinie użytkowników takich urządzeń są raczej zgodne i są w większości pozytywne. Dzięki działaniu niezależnemu od podłączenia do sieci możesz kosić trawnik także daleko od domu i źródeł energii elektrycznej. 

Pewną wadą może być jednak to, że kosiarki akumulatorowe są droższe, a ich wydajność zależy od pojemności baterii. Czasem może zdarzyć się, że urządzenie rozładuje się w połowie pracy. 

Kosiarki elektryczne: z napędem czy bez?

Kosiarki elektryczne mogą być również opcjonalnie wyposażone w napęd. Jaka jest różnica pomiędzy urządzeniem z napędem i bez niego?

Sprzęt bez napędu trzeba popychać, by poruszał się do przodu. Kosiarka z napędem jedzie sama, a rolą osoby obsługującej ją jest jedynie nakierowywanie jej na odpowiedni kierunek jazdy. W przypadku kosiarki z napędem ścinanie trawnika nie wymaga więc w zasadzie użycia siły. Jest bardziej spacerem, podczas którego prowadzi się kosiarkę, aniżeli męczącą czynnością okupioną bólem mięśni i potem na czole, z jaką się kojarzy. 

Na funkcjonalności jednak nie koniec różnic. Trzeba pamiętać o tym, że kosiarka bez napędu jest zwykle mniejsza i lżejsza – nie posiada przekładni kątowej. Jeżeli więc do koszenia masz trawnik o niewielkiej powierzchni i o takim usytuowaniu, że konieczne będzie przenoszenie kosiarki (np. ze względu na wysokie krawężniki, kamienie ozdobne czy jeśli trawnik jest podzielony na kilka mniejszych fragmentów), kosiarka elektryczna bez napędu będzie wystarczającym rozwiązaniem. 

Inna kwestia to ta, że w przypadku awarii sprzętu, ten bez napędu jest tańszy w naprawie.

Moc i wyposażenie

Bardzo istotną kwestią jest moc silnika, która odpowiada za wydajność kosiarki. Na rynku dostępne są różne modele o mocy od kilkuset do nawet 2000 W. 

Im mniejszy i równiejszy trawnik, tym mniejsza moc silnika wystarczy. Optymalna to wspomniana już wyżej moc 1400 W. Jeżeli jednak powierzchnia murawy jest większa niż 200 m2, jest na niej dużo nierówności lub trawnik usytuowany jest na skarpie lub wzniesieniach, tym więcej mocy kosiarka potrzebuje. 

Koniecznie przeczytaj  Koszenie trawy - sprawdź, czy robisz to prawidłowo!

Dla zwiększenia komfortu korzystania z kosiarki elektrycznej trzeba również zwrócić uwagę na jej dodatkowe wyposażenie. Bardzo praktycznym dodatkiem jest kosz na skoszoną trawę. Dzięki temu pokos nie jest wyrzucany z powrotem na murawę, a trafia do specjalnego pojemnika, z którego wystarczy ją następnie usunąć. 

Dobra kosiarka elektryczna to więc ta, w której uda się pogodzić optymalnie parametry: wielkość, moc silnika, opcjonalnie dodatkowe zasilanie akumulatorowe, a także kosz na skoszoną trawę. 

Najlepsza kosiarka elektryczna to nie ta najdroższa i bogato wyposażona, a ta, która będzie jak najbardziej odpowiadać Twoim potrzebom. Nie ma sensu przepłacać za coś, czego nie będziesz używać i odwrotnie – zbytnia oszczędność i dobranie kosiarki o za małej mocy i możliwościach wobec trawnika może skutkować nie tylko dłuższą i bardziej męczącą pracą, a przy tym irytacją, ale nawet szybkim uszkodzeniem lub całkowitym zniszczeniem sprzętu. 

Dodatkową kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, są również materiały, z jakich wykonana jest obudowa. Najczęściej to dość wytrzymały plastik, ale większą trwałością charakteryzuje się stal ocynkowana. 

Wiodący producenci kosiarek – najlepsze kosiarki elektryczne

Najlepsza kosiarka elektryczna to wydatek rzędu kwoty nawet czterocyfrowej. Jednak jak wspomniano już wcześniej, kupowanie urządzenia najdroższego, bardzo bogato doposażonego nie zagwarantuje wcale pełnej satysfakcji z użytkowania. 

Nie ma co jednak również przesadzać w drugą stronę i decydować się na najtańsze rozwiązania. W tym przypadku niska cena prawie zawsze idzie w parze z równie niską jakością. Zarówno podzespoły, jak i elementy obudowy czy noże to w takich przypadkach rozwiązania budżetowe, co bardzo szybko może poskutkować awarią i zmniejszoną wydajnością. 

Dobry stosunek ceny do jakości, a także jedne z najlepszych podzespołów, oferują producenci tacy jak:

  • Bosch;
  • Stiga;
  • Husqvarna;
  • Makita;
  • Bosh. 

Urządzenia tych marek możesz kupić nawet za mniej niż 300 zł w podstawowej wersji, mając przy tym gwarancję, że nie zepsują się zbyt szybko. 

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies