Strona Główna Roboty koszące Urządzenie do koszenia trawy – jak wybrać najlepsze do swoich potrzeb?

Urządzenie do koszenia trawy – jak wybrać najlepsze do swoich potrzeb?

Autor: Maciej
Urządzenie do koszenia trawy - robot koszący

Podstawą utrzymania trawnika w dobrej kondycji jest regularne koszenie go. Dla większości osób to męczący, przykry obowiązek – praca trwa długo i jest wymagająca fizycznie. Aby maksymalnie ją sobie ułatwić, trzeba wybrać odpowiednie urządzenie do koszenia trawy, uwzględniając przede wszystkim wielkość obszaru roboczego. Jaka maszyna do trawy będzie najlepsza dla Twoich potrzeb?

Podkaszarka spalinowa lub elektryczna

Najmniejsza maszyna do koszenia trawy to podkaszarka. To kompaktowe urządzenie, które służy bardziej do miejscowych poprawek lub ścinania trawy w trudno dostępnych miejscach, do których nie sposób sięgnąć kosiarką lub robotem, niż do koszenia całego trawnika. Jest idealnym uzupełnieniem pracy większych urządzeń koszących. Sprawdzi się jednak również do koszenia w całości maleńkich trawników, o powierzchni kilku m2 (np. przed wejściem na posesję).

Podkaszarka jest lekka i niewielka oraz dość wygodna w obsłudze. Za pomocą specjalnych pasów mocuje się ją na biodrach lub barkach, dzięki czemu nawet jeśli puścisz rękojeść, sprzęt nie upadnie i nie wyrządzi przypadkowej krzywdy. 

Sprawdzi się idealnie wszędzie tam, gdzie jest dużo rabatek, krawężników, drzew i drzewek owocowych oraz krzewów. Jest niezastąpiona również przy przycinaniu trawy rosnącej przy ścianie budynku, płocie, oczku wodnym, schodach czy piaskownicy. Takim urządzeniem bez problemu usuniesz nie tylko pojedyncze kępki trawy, ale także chwasty. 

Do wyboru są dwa rodzaje podkaszarek:

  • spalinowa
  • elektryczna. 

Podkaszarka spalinowa nie wymaga podłączenia do źródła energii elektrycznej – jest zasilana paliwem. Dzięki temu możesz używać jej wszędzie, niezależnie od dostępności gniazdek elektrycznych. Przez to jest jednak większa i cięższa niż podkaszarka elektryczna, pracuje również głośniej. Podkaszarka elektryczna do pracy potrzebuje stałego zasilania energią elektryczną.

Którą lepiej wybrać? Jeśli masz ogródek niewielki lub średniej wielkości, w zupełności wystarczająca będzie mała i poręczna podkaszarka elektryczna. Większość modeli jest wyposażona w kabel o długości co najmniej kilku metrów, dzięki czemu podłączenie do gniazdka w domu lub garażu nie będzie problemem.

Kosiarka z napędem ręcznym

Kosiarka ręczna, zwana również bębnową, to prosta, lekka i łatwa w obsłudze maszyna do trawy. Nie wymaga podłączenia do źródła zasilania – jest napędzana siłą ludzkich mięśni. 

Ma to swoje zalety i wady. Dzięki kompaktowym wymiarom, niskiej wadze (zazwyczaj to kilka kilogramów) i braku konieczności zasilania energią elektryczną, kosiarka ręczna może być używana zawsze i wszędzie. 

Koniecznie przeczytaj  Jak wybrać najlepszą kosiarkę elektryczną? Podpowiadamy!

Kosiarka z napędem ręcznym wyglądem przypomina najbardziej popularną kosiarkę elektryczną. Różni się jednak nie tylko sposobem zasilania, ale również techniką ścinania trawy. Takie kosiarki są wyposażone w noże listwowe, których praca przypomina cięcie nożyczkami. 

Urządzenie stawia się na trawie i przesuwa po murawie tak, jak tradycyjną kosiarkę. W ten sposób napędzane są noże tnące. Kosiarki bębnowe z reguły mają odłączaną rączkę, co znacznie ułatwia przechowywanie po skończonej pracy – zajmują wówczas o wiele mniej miejsca. W takim urządzeniu wysokość cięcia ustawia się ręcznie, za pomocą regulatora. Przeważnie jest to 1,5-4 cm. 

W zależności od modelu kosiarka może być dodatkowo wyposażona w pojemnik na ściętą trawę, dzięki czemu murawy nie trzeba już dodatkowo grabić. 

Ze względu na to, że kosiarkę bębnową napędza siła mięśni, nie sprawdzi się ona na rozległych terenach: praca będzie bardzo męcząca na dłuższą metę. Do najważniejszych zalet takiej maszyny można jednak zaliczyć:

  • bezkosztowe użytkowanie – nie wymaga żadnego paliwa ani energii elektrycznej;
  • bezgłośną pracę;
  • łatwą i bezpieczną obsługę – dzięki temu w pracach ogrodowych mogą pomagać nawet dzieci;
  • możliwość używania w każdym miejscu – kosiarka jest mała, lekka i zwinna, dzięki czemu bez problemu zetnie trawę także w tych miejscach, do których nie dostanie się tradycyjne urządzenie.

Kosiarka ręczna sprawdzi się przede wszystkim w przydomowych ogródkach o niewielkiej powierzchni oraz w tych miejscach, gdzie trawnik jest tylko dodatkiem. 

  1. Kosiarka elektryczna (sieciowa lub akumulatorowa)

Kosiarki elektryczne to najpopularniejsze urządzenia do koszenia trawy. Ten typ urządzenia jest przeznaczony do pielęgnacji większych terenów zielonych. Użytkownik tylko ją prowadzi, a murawa jest skracana szybko i sprawnie, dzięki precyzyjnym nożom zasilanym elektrycznie.

Do wyboru są dwa rodzaje kosiarek elektrycznych:

  • sieciowa
  • akumulatorowa. 

Kosiarka sieciowa do pracy potrzebuje stałego dostępu do energii elektrycznej, a więc musi być cały czas podłączona do prądu. Kosiarka akumulatorowa wyposażona jest z kolei w ładowaną baterię. Czas bezprzewodowej pracy kosiarki zależy od pojemności akumulatora. 

Eksploatacja kosiarki elektrycznej jest droższa niż w przypadku podkaszarki czy kosiarki ręcznej. Wymaga bowiem stałego zasilania energią elektryczną i zużywa jej więcej. 

Pobór mocy jest uzależniony od pojemności i mocy silnika oraz akumulatora (w przypadku kosiarek akumulatorowych).

Koniecznie przeczytaj  Koszenie trawy - sprawdź, czy robisz to prawidłowo!

W zależności od modelu kosiarka elektryczna może być dodatkowo wyposażona w kosz na ściętą trawę, dzięki czemu po pracy nie trzeba grabić trawnika. 

Do zdecydowanych zalet kosiarek sieciowych należą:

  • bardzo łatwa dostępność – urządzenia tego typu znajdziesz w każdym sklepie ogrodniczym;
  • posta obsługa – kosiarka jest wyposażona w kółka i wygodny uchwyt, dzięki czemu przemieszczanie się z nią nie jest męczące;
  • wysoka wydajność – noże tną bardzo szybko i precyzyjnie.

Wadą może być to, że kosiarki elektryczne mogą zużywać sporo prądu – zwłaszcza, jeśli trawnik jest duży i kosisz go często. Druga kwestia to średnio precyzyjny dostęp do wąskich i małych przestrzeni. Kosiarka elektryczna jest zwykle dość szeroka, przez co nie wszędzie się dostanie.

Kosiarka elektryczna sprawdzi się wszędzie tam, gdzie do koszenia jest większa powierzchnia. Taka maszyna do trawy będzie również odpowiednia do pielęgnacji ogrodów i ogródków, w których trawa stanowi w dużej mierze jednolitą powierzchnię, tzn. nie ma zbyt wielu drzew i krzewów.

Kosiarka spalinowa

Kosiarka spalinowa to większa, mocniejsza i bardziej niezależna siostra kosiarki elektrycznej. Przeznaczona jest do ścinania trawy na dużych i rozległych terenach, gdzie podłączenie sprzętu do zasilania z gniazdka może być problematyczne lub jest niemożliwe. 

Jest napędzana silnikiem spalinowym, który łatwo się uruchamia. Jednak z tego samego powodu jest większa i cięższa, generuje także więcej hałasu. 

Kosiarka spalinowa sprawdzi się przede wszystkim w miejscach oddalonych od zabudowań i źródeł energii elektrycznej, które trzeba wykosić szybko i sprawnie. 

Do zalet kosiarek spalinowych można zaliczyć:

  • pracę niezależną od źródeł zasilania;
  • wysoką precyzję koszenia;
  • długą żywotność;
  • wysoką wydajność. 

Potencjalne wady to przede wszystkim cena – kosiarka spalinowa jest o wiele droższa niż elektryczna. Druga kwestia to gabaryty i waga – również większe niż w przypadku modeli elektrycznych. 

Roboty koszące

Roboty koszące to samodzielne, bezobsługowe maszyny do koszenia trawy. Wyglądem i sposobem poruszania się przypominają domowe roboty sprzątające. W zależności od modelu mogą być niskie i płaskie lub przypominać kompaktowy odkurzacz. 

Roboty koszące “wypuszcza się” na trawnik i… obserwuje się, jak trawa znika. Do korzystania z tego nowoczesnego, niezwykle wygodnego sposobu koszenia trawnika trzeba się jednak uprzednio przygotować. Obszar pracy robota koszącego trzeba wyznaczyć za pomocą pętli indukcyjnej. Dzięki temu urządzenie nie wyjedzie poza obszar, na którym ma pracować, a Ty nie musisz w zasadzie w ogóle nadzorować jego pracy. 

Koniecznie przeczytaj  Robot koszący - czym jest i jak wybrać właściwy?

Roboty są w komplecie ze stacją dokującą, do której zjeżdżają, gdy skończy się energia w akumulatorze. Takie urządzenia są bardzo zaawansowane technologicznie i w zależności od modelu można ustawiać je ręcznie lub nawet z poziomu aplikacji w smartfonie. 

Najważniejsze zalety robotów koszących to przede wszystkim:

  • bezobsługowa praca;
  • duża precyzja;
  • możliwość zaprogramowania kalendarza koszenia – w określonym terminie i czasie robot samoczynnie wyjedzie na trawnik;
  • bezpieczeństwo użytkowania – praktycznie wszystkie modele są wyposażone w systemy zabezpieczeń, które wyłączają noże tnące w przypadku podniesienia lub wywrócenia urządzenia;
  • czujnik deszczu – gdy zacznie padać, robot wyłączy się i wróci do stacji dokującej. 

Roboty koszące spełnią swoją rolę przede wszystkim na niewielkich oraz średnich powierzchniach.

Kosiarki zdalnie sterowane

Kosiarka zdalnie sterowana – to może brzmieć nieco abstrakcyjnie, jednak jest jak najbardziej realne, a przy tym bardzo wygodne! 

Zdalnie sterowane kosiarki to zaawansowane technologicznie, bardzo wydajne urządzenia o doskonałej przyczepności do podłoża. Z tego względu są używane najczęściej do koszenia trawników w trudno dostępnych miejscach o dużym kącie nachylenia. 

Te urządzenia są wykorzystywane przede wszystkim do pielęgnacji miejskiej zieleni, np. w parkach, na nasypach kolejowych, pagórkach etc. 

To sprzęt wielofunkcyjny. W sezonie bez problemu skosi trawę wszędzie tam, gdzie nie dotrą inne urządzenia, zimą (po doczepieniu pługu) posłuży jako kompaktowy spychacz do śniegu. 

Praca kosiarki zdalnie sterowanej jest również bardzo wydajna i można porównać ją do jednoczesnej pracy nawet kilku osób. Bez problemu pracuje na powierzchniach o nachyleniu nawet kilkudziesięciu stopni. 

Traktorki

Traktorki do koszenia trawy to niezastąpione rozwiązanie na ogromnych trawnikach. Wsiadasz i robisz po prostu przejażdżkę po murawie, a w tym czasie ostrza przycinają ją równo i skutecznie

Traktorki to także urządzenia wielofunkcyjne. W sezonie koszą trawę, jesienią mogą zbierać liście, a zimą odgarniać śnieg (wystarczy doposażyć je w odpowiednie gadżety).

Koszenie przy użyciu traktorków jest bardzo szybkie i efektywne. Noże tną w promieniu nawet około metra, dzięki czemu nawet ogromne powierzchnie są błyskawicznie opracowane. 

Traktorki do koszenia trawy zwykle są wyposażone w pojemnik na pokos, dzięki czemu grabienie murawy nie jest już konieczne. 

Takie maszyny do koszenia trawy sprawdzą się doskonale zarówno na użytek prywatny, jeśli posiadasz trawnik o ogromnej powierzchni, jak i dla służb komunalnych, dbających o zieleń miejską. 

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies