Strona Główna Dom Las w słoiku – jak go zrobić i jakie rośliny wybrać?

Las w słoiku – jak go zrobić i jakie rośliny wybrać?

Autor: Maciej
Las w słoiku – jak go zrobić i jakie rośliny wybrać?

Przyroda to nasz naturalny uzdrowiciel, który leczy nasze ciało i psychikę. Dlatego tak lubimy spędzać czas w lesie, bo tam czujemy, że naprawę odpoczywamy i regenerujemy nasze siły. A gdyby tą całą dziką florę zabrać do siebie do domu? Otóż jest na to sposób, a mianowicie las w słoiku.

Ogród w słoiku to obecnie bardzo popularny sposób sadzenia roślin. Kompozycje możesz stworzyć sama, zamknąć ją w szklanej przestrzeni i właściwie taki ogródek w słoiku nie potrzebuje nic więcej. Ekosfera przyrodnicza sama się rozwija, tworząc ciekawe aranżacje. Przy tym jest to nietuzinkowy element dekoracyjny naszego wnętrza.

Las w słoiku – historia powstania

Rośliny w szkle można powiedzieć, że powstały przez przypadek. Otóż lekarz i botanik z zamiłowania Nathaniel Bagshaw Ward, który kolekcjonował zioła oraz trzymał w szkle różne gatunki ciem, przez przypadek wyhodował pierwsze rośliny z lasu. W takiej jednej z butelek znalazło się trochę ziemi i zarodników paproci i trawy.

Po jakimś czasie rośliny wykiełkowały, ale jakoś się szacowny doktor tym nie przejął. Naczynie szklane zostawił tak na 4 lata i ku jego zdziwieniu rośliny dalej rosły i trawa nawet kwitła. Po 4 latach naczynie przestało być szczelne, zamknięcie zardzewiało i rośliny umarły.

Ale to poddało pomysł botanikowi, aby w ten sposób przewozić różne gatunki egzotycznych roślin.

Pierwsze testy ze szklanymi pojemnikami miały miejsce około roku 1833. Potem pomysł był żywo wykorzystywany przez jego następców np. William Jackson Hooker, dyrektor Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Londynie. W 1941 roku w szklanych pojemnikach przywiózł rzadkie gatunki roślin z Nowej Zelandii.

Od tego czasu w szklanych pojemnikach przywożono nie tylko egzotyczne rośliny z dalekich krańców świata, ale też sadzonki herbaty, czy kawy.

Twórcą najpopularniejszego ogrodu w słoiku jest Davit Latimer. Ten francuski botanik swój las w słoiku stworzył w 1960 roku. Ostatni raz go podlał w 1972 roku i od tego czasu słój nie był otwierany przez blisko 40 lat.

Koniecznie przeczytaj  Pleśń w doniczce – skąd się bierze, czego może być oznaką i jak się jej pozbyć?

Co jest potrzebne do samodzielnego stworzenia lasu w słoiku?

Ogród w słoju to samowystarczalny ekosystem, który żyje sam bez naszej interwencji. Aby wykonać las w słoiku, potrzebujemy kilku rzeczy, a mianowicie:

  • słoja lub innego szklanego naczynia, w którym można hodować rośliny w zamknięciu;
  • wysokiej jakości ziemia z odczynem lekko kwaśnym;
  • żwirek drenażowy niezmieniający odczynu gleby, może być żwir rzeczny, bazalt, otoczaki lub kwarc;
  • węgiel aktywny;
  • rośliny do lasu w słoiku o małych rozmiarach;
  • ozdobne kamienie, kawałki drewna, gruba kora lub szyszki;
  • żywy i stabilizowany chemicznie mech.

Do wykonania kompozycji będziemy potrzebowali narzędzi, takich jak: łyżka, nożyczki, mały pędzelek, peseta i strzykawka

Jakich roślin użyć do lasu w słoiku?

Zamknięty ekosystem w słoiku najlepiej stworzyć z roślin lubiących wilgoć i ciepło. Idealnymi roślinami będą: paprocie, mech, pilea, niedośpian, skrzydłokwiat, fikus pnący, widliczka, bluszczyk, fottonia, hedera. Palma areca, dawalia, zanokcica, palma koralowa.

Do roślin w słoiku możemy dodać szyszki, kamienie, piasek, korę oraz sztuczne gałązki.

Jak stworzyć las w słoiku? DIY, czyli zrób to sam

Las w słoiku możemy zrobić w czterech prostych krokach.

Krok 1 – przygotowanie naczynia i podłoża

Las w szkle można posadzić w starym szkle aptecznym, laboratoryjnym, dużym słoju, butli po winie, w słoiku z kapslem lub wazonie. Praktycznie każde naczynie szklane może pomieścić twoje rośliny. Przy czym wybieraj naczynie z białego i cienkiego szkła z zamknięciem.

Zanim zaczniesz w nim sadzić rośliny, musisz naczynie umyć wodą z płynem do mycia naczyń i dokładnie wytrzeć do sucha. Teraz możemy wypełniać naczynie odpowiednimi warstwami podłoża.

Na dnie naczynia umieszczamy żwirek drenażowy np. biały kwarc o średnicy ziaren ok. 3 mm. Ta warstwa będzie zatrzymywała nadmiar wody, który nie została wchłonięta przez podłoże. Na brzegach naczynia można z niego ułożyć fantazyjne fale lub wzniesienia.

Na tę warstwę wsypujemy warstwę podłoża o grubości ok. 6-8 cm. Warstwę podłoża możemy przedzielać ozdobnym żwirkiem. Wsypujemy część ziemi i ugniatamy. Wysypujemy warstwę ozdobną żwirku przy ściankach naczynia. Następnie zasypujemy ziemią pozostałą częścią ziemi.

Koniecznie przeczytaj  Scindapsus – wyjątkowo wdzięczna roślina domowa! Poznaj jej wymagania

Pierwszą warstwę ziemi mieszamy z węglem aktywnym. W ten sposób poprawimy filtrowanie krążącej w obiegu wody. Nie jest to zabieg konieczny, ale zalecany. Ilość węgla zależy od wielkości samego naczynia i ilości ziemi. Gdy nasze naczynie ma wysokość ok. 30 cm, to w warstwie ziemi ok. 8 cm, wystarczy jedna łyżka stołowa węgla aktywnego.

Na koniec naczynie wypełnione odpowiednim podłożem, oczyszczamy z pyłu na ściankach. Do tego celu używamy pędzelka. Następnie lekko uklepujemy ziemię i ją docelowo formujemy. Naczynie jest gotowe na przyjęcie roślin.

Krok 2 – sadzenie roślin

W przygotowanym naczyniu umieszczamy rośliny. Im mniej, tym lepiej. Nie należy przesadzać z nasadzeniami, ponieważ przez pewien czas będą one jeszcze rosły, dopóki nie obniży się poziom dwutlenku węgla i spowolni fotosynteza. Na słoik o średnicy ok. 20 cm sadzimy trzy rośliny.

Sadzenie roślin realizujemy w następujący sposób:

  • rozluźniamy bryłę korzeniową rośliny;
  • robimy palcem małe wgłębienie na roślinę;
  • umieszczamy ją w przygotowanym dołku.

Na koniec zasypujemy i dociskamy do podłoża tak, aby roślina ustabilizowała się w ziemi. Po tym etapie oczyszczamy ścianki szkła pędzelkiem i lekko uklepujemy ziemię.

Krok 3 – dekorowanie

Gdy już umieściliśmy wszystkie rośliny w naczyniu, to przyszedł czas na dekorowanie.

Do dekoracji można używać wszystkich rodzajów skał prócz skał wapiennych. Kamienie lekko zagłębiamy w ziemi tak, aby były osadzone w niej stabilnie. Na powierzchnie ziemi można włożyć wilgotne kępy mchu. Wyschnięty mech najpierw zanurzamy w wodzie i lekko odciskamy. Mech nie wytwarza typowych korzeni, więc nie trzeba go zagłębiać i stabilizować w ziemi.

Ogródek w słoiku wymaga mchu wolno rosnącego, ciemnozielonego lub stabilizowanego np. mech chrobotek. Zamiast mchu możemy ziemię wysypać żwirkiem dekoracyjnym, który nadaje niepowtarzalne kompozycje ogrodowe.

Po ułożeniu wierzchniej warstwy dekoracyjnej można zastosować kolejne dekoracje np. szyszki, korę, gałązki itp. Na koniec ścianki dokładnie oczyszczamy z resztek ziemi.

Krok 4 – podlewanie i ustawienie słoja

W tym etapie należy podlać las w słoiku. Do podlewania stosujemy wodę miękką i czystą, czyli przegotowana, przefiltrowana lub odstaną.

Koniecznie przeczytaj  Zioła w doniczce – jak uprawiać i pielęgnować zioła w domu?

Ilość wody zależy od objętości podłoża. Niemniej jednak pierwsze podlewanie powinno być dość dokładne i obfite. Ale nie należy z tym przesadzać, bo nadmiar wody nie jest pożądany. Korzenie roślin mogą szybko gnić, a na powierzchni pojawi się pleśń.

Dlatego w tym wypadku należy użyć plastikowej strzykawki. Nie lejemy wody po liściach, a wylewamy wodę pod ciśnieniem na samo podłoże. Ile wody dostarczyć naszemu ogródkowi? Otóż na słój o średnicy ok. 20 cm wystarczy 150 ml wody. Po podlaniu naczynie zamykamy.

Jak pielęgnować las w słoiku?

Kiedy nasz las w słoiku już jest gotowy, to przez kolejne dni będzie następowała stabilizacja warunków. W naczyniu ustala się poziom wody, a słój zaczyna parować, a na ściankach pojawiają się kropelki wody.

Wtedy słój należy otwierać na kilkanaście minut, aby namiar wody odparował. Para we wewnątrz słoika jest naturalnym procesem. Nie należy się tym przejmować. Jedynie reagować, gdy para wodna intensywnie się skrapla.

Po upływie kilku tygodni ogród w słoju wejdzie w stan równowagi. Rośliny rozpoczną wzrost, a mech pięknie się zazieleni.

Taki ogródek w słoiku nie wymaga właściwie pielęgnacji, gdyż jest to zamknięty i samowystarczalny ekosystem. Natomiast, aby nasze rośliny były utrzymywane w dobrej kondycji, należy wybrać im odpowiednie miejsce.

Rośliny w słoiku nie mogą być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. W tym wypadku słońce może być dla nich zabójcze, ponieważ w słoiku może wytworzyć się efekt cieplarniany.

Dlatego stawiamy nasz las w jasnym miejscu, gdzie nie ma bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych. Nasz ogródek w słoiku powinien również stać z dala od źródeł ciepła np. na stoliku kawowym, na szafce lub w innym miejscu, gdzie nie ma zamontowanych kaloryferów, ani za dużo światła słonecznego.

Jak często podlewać las w słoiku?

Nasz ekosystem nie wymaga zbyt częstego podlewania, ponieważ woda krąży w obiegu zamkniętym, o ile go nie otwieramy. Zatem taki ogród w słoiku należy podlać po kilku tygodniach, a następnie miesiącach. Potem podlewamy go, gdy zauważymy, że rośliny przysychają w słoiku, a mech zacznie tracić swój zielony kolor.

Rośliny w słoiku podlewamy strzykawką, dostarczając im około 50 ml wody jednorazowo. Woda musi być czysta np. przefiltrowana, odstana lub przegotowana. Po jakimś czasie las w słoiku nie wymaga podlewania, ponieważ będzie w nim znajdowała się odpowiednia ilość wody.

Taki gotowy i prawidłowo wykonany ogródek w słoiku jest długowieczną kompozycją każdego wnętrza, w którym toczy się życie swoim własnym tempie.





Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies