Strona Główna Nawadnianie Podziemne nawadnianie trawnika – co warto wiedzieć?

Podziemne nawadnianie trawnika – co warto wiedzieć?

Autor: Maciej
Podziemne nawadnianie trawnika

Posiadacze ogrodu o dużej powierzchni, z pewnością doskonale wiedzą, jak czasu i pracochłonne jest jego podlewanie. Równocześnie zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest to czynność, dla utrzymania dobrej kondycji roślin i zapewnienia im odpowiednich warunków do zdrowego wzrostu. Istnieją na szczęście nowoczesne rozwiązania i sposoby na minimalizację wkładu pracy w różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne, w tym także podlewanie. Jednym z nich jest podziemny system nawadniania. Co to takiego? Jak działa i kiedy warto w niego zainwestować? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

Podziemne nawadnianie, czyli co ?

Podziemny system nawadniania trawnika opiera się o system rur nawadniających, umiejscowionych w glebie. Rury te rozprowadzone na terenie całego ogrodu, zapewniają odpowiednie nawodnienie trawnika. Mogą być również częścią całego systemu automatycznego nawadniania ogrodu, w skład którego wchodzą podziemne linie kroplujące, zraszacze zanurzalne, czy mikrozraszacze. Linie kroplujące składają z systemu rur polietylenowych, wyposażonych w małe twory tak zwane kroplowniki, przez które wydostaje się woda. Woda w takim systemie rozprowadzana jest bardzo powoli. Dzięki niskiemu ciśnieniu, trafiaj bezpośrednio do tej warstwy gleby, z której system korzeniowy roślin może bezpośrednio ją pobierać.

Zalety stosowania podziemnego systemu nawadniania

Podziemne nawadnianie trawnika niesie ze sobą wiele korzyści, najważniejsze z nich to:

  • Oszczędność czasu – nie musimy godzinami stać z wężem, podlewając trawnik. Linia kroplująca robi to za nas, przez określony czas i o określonej porze.
  • Oszczędność wody – linie kroplujące cechują się dużą oszczędnością wody. Zastosowanie czujników wilgotności gleby pomoże jeszcze lepiej dopasować podlewanie do potrzeb roślin
  • Walory estetyczne – instalacja nawadniania podziemnego usytuowana jest pod ziemią. Dzięki czemu nie ingeruje ona w infrastrukturę ogrodu i nie psuje jego walorów estetycznych.
  • Dokładność nawadniania – podziemny system nawadniania zapewnia dotarcie do każdego fragmentu trawnika. Linia kroplująca podziemna zapewnia stałą i odpowiednią podaż wody, w każdym miejscu, które tego wymaga.
Koniecznie przeczytaj  Wiercenie studni głębinowych krok po kroku, cena.
Linia kroplująca częściowo ułożona w otworze pod trawą

Kiedy warto zainwestować w podziemne nawadnianie trawnika?

Linia kroplująca podziemna będzie zbawiennym rozwiązaniem dla wszystkich właścicieli ogrodów o dużym metrażu. Pozwoli ona zaoszczędzić mnóstwo czasu, koniecznego do podlania wszystkich części ogrodu. Jest to również korzystne rozwiązanie, kiedy często wyjeżdżamy i nie mamy możliwości regularnego nawadniania ogrodu. Linia kroplująca podziemna zainstalowana do systemu automatycznego nawadniania grodu, z elektrozaworami i sterownikiem pozwoli na ustalenie dokładnych pór podlewania bez naszego udziału. Ogród będzie nawadniany nawet wtedy, kiedy nie będzie nas w domu. Dzięki czemu nie będziemy musieli martwić się kondycję naszych roślin w czasie urlopu. Inwestując w podziemne nawadnianie trawnika, tak naprawdę inwestujemy w swój spokój, satysfakcję z pięknego zadbanego ogrodu, a także w swój czas.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies