Strona Główna Oświetlenie Jak zaprojektować oświetlenie ogrodu?

Jak zaprojektować oświetlenie ogrodu?

Autor: Maciej
Jak zaprojektować oświetlenie ogrodu?

Rola światła w ogrodzie jest naprawdę istotna. Światło daje nam komfort użytkowania ogrodu po zmierzchu, dodaje mu uroku, eksponuje wybrane jego elementy, ale też daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu mieszkańcom i użytkownikom ogrodu. Projektując więc światło w ogrodzie, musimy zadbać o to, aby łączyło wszystkie wspominane funkcje, aby było zarówno estetyczne jak praktyczne i abyśmy dzięki niemu mogli cieszyć się walorami naszej przydomowej zieleni o każdej porze dnia i nocy.

Światło w ogrodzie

Światło o ogrodzie to kluczowa kwestia, jeżeli zależy nam na tym, aby ogród prezentował się pięknie nie tylko w dzień, ale także po zmierzchu. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia w ogrodzie możemy wyczarować niepowtarzalny efekt, stworzyć magiczny klimat, w którym sami chętnie będziemy spędzać długie, letnie wieczory. Światło w ogrodzie jest również istotne ze względów praktycznych. Pomaga na wygodnie i bezpiecznie dotrzeć pod drzwi domu, komfortowo przemieszać się po ogrodzie wieczorem, a także tworzy estetyczne i przyjazne zaproszenie dla naszych gości. Oświetlenie posesji jest również pewnego rodzaju straszakiem dla potencjalnych złodziei, którzy nie będą garnąć się do wtargnięcia na posesję, gdzie w niemal każdym miejscu i o każdej porze będą łatwo zauważeni.

Jakie oświetlenie do ogrodu?

Wiedząc już, jak ważne jest oświetlenie ogrodu, możemy przejść do jego zaplanowania, podczas którego musimy brać pod uwagę właśnie wymienione wcześniej funkcjonalności oświetlenia, jakie chcemy uzyskać. Zacznijmy od funkcji ochronnej. Aby nasze ogrodowe oświetlenie zapewniało nam poczucie bezpieczeństwa i komfort poruszania się w ogrodzie po zmierzchu, musimy w taki sposób je zaplanować, aby oświetlić najważniejsze dla nas punkty posesji. Przede wszystkim musimy zaplanować oświetlenie drzwi wejściowych, bramy garażowej, a także trakty komunikacyjne, takie jak ścieżka prowadząca od bramki do furtki, chodniki wzdłuż ogrodu, dojście na taras, czy ścieżki do altan. Bezwzględnie pamiętajmy o tym, aby oświetlić wszelkie punkty, gdzie występuje różnica poziomów – czyli np. schody prowadzące do drzwi wejściowych, uskoki na chodniczkach, schody tarasowe.

Koniecznie przeczytaj  Jak oświetlić dom na zewnątrz - o czym trzeba pamiętać?

Dekoracyjne oświetlenie ogrodu

Planując oświetlenie ogrodu, które będzie pełniło funkcję dekoracyjną, pamiętajmy o tym, aby oświetlenie nie oślepiało ludzi, lecz delikatnie i subtelnie okalało światłem rośliny. Ustalając rozmieszczenie oświetlenie na terenie zielonym, warto wziąć pod uwagę względy praktyczne. Zadbajmy więc o to, aby lampy czy reflektory nie utrudniały pielęgnacji trawnika, czy też nie stanowił zagrożenia dla przemieszczających się po ogrodzie małych dzieci, czy osób starszych, które mogłyby nie zauważyć rozciągniętego przewodu, czy też niewielkich lamp. Jeżeli ogród został przygotowany wcześniej do oświetlenia i posiada odpowiednio rozmieszczone przewody elektryczne, wówczas bezpiecznie i praktycznie powinno udać się, umiejscowić odpowiednie punkty świetlenia. Jeżeli jednak nie mieliśmy możliwości wyprowadzenia kabla elektrycznego do ogrodu, lepiej nie montować lamp zasilanych prądem, do których będziemy rozciągać przedłużacze, lecz zastosować praktyczne i bezpieczne lampy solarne, które są łatwe w montażu i zasilane energią słoneczną. Wybierając oświetlenie ogrodowe, które będzie oświetlało dom, przede wszystkim powinniśmy zadbać o jednolity design, który będzie wpisywał się w styl domu, a także oczywiście o odpowiednie rozmieszczenie światła. Jak już wspomniano, podstawą jest oświetlenie drzwi wejściowych, traktów komunikacyjnych, wjazdu czy furtki, które zapewni bezpieczeństwo. Praktyczne i funkcjonalne światło na tarasie, pozwoli nam spędzać przyjemne ciepłe letnie wieczory na zewnątrz. Dekoracją samego budynku mogą być natomiast lamp ogrodowe, których światło będzie padać na ściany domu. Mogą to być kinkiety pochodniowe na rogach domu, czy też reflektory, które z poziomu ziemi, będą oświetlać poszczególne części domu.

Oświetlenie ogrodu i jego roślin

Jak zrobić oświetlenie do ogrodu?

Oświetlenie ogrodu możemy zrobić samodzielnie lub powierzyć to zadanie architektowi krajobrazu. Decyzja będzie zależała od naszych możliwości, umiejętności i budżetu. Architekt krajobrazu profesjonalnie dobierze nam oświetlenie całego ogrodu, wyznaczy konkretne punkty do oświetlenia i dobierze odpowiednie lampy. Jest to rozwiązanie dla nas bardzo wygodne i dające niemal pewności, że usypany efekt będzie zadowalający, jednak należy się liczyć tym, że usługi architekta są kosztowne. Jeżeli więc chcemy nieco zaoszczędzić, samodzielnie przygotujemy projekt oświetlenia na podstawie wspominanych w artykule wskazówek, a następnie zajmijmy się montażem oświetlenia. Do montażu lamp zasilanych prądem będziemy potrzebować nieco wiedzy z dziedziny elektryki lub pomocy kogoś, kto ma o tym jakiekolwiek pojęcie. Z lampami zasilanymi akumulatorowo lub solarnymi będzie znacznie łatwiej. Tutaj wystarczy kupić odpowiedni rodzaj i zaplanowaną wcześniej ilość lamp, a następnie rozmieścić je w docelowych punktach ogrodu.

Koniecznie przeczytaj  Oświetlenie solarne w ogrodzie - praktyczny poradnik

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies