Strona Główna Oświetlenie Oświetlenie roślin w ogrodzie – jak podświetlić rośliny?

Oświetlenie roślin w ogrodzie – jak podświetlić rośliny?

Autor: Maciej
Oświetlenie roślin w ogrodzie

Piękny i efektowny ogród może cieszyć nasze oko nie tylko w dzień, ale także po zmroku. Przy odrobienie pracy, jesteśmy w stanie sprawić, aby nasz ogród nabrał zupełnie nowego wyrazu: stał się magicznym i tajemniczym miejscem. Miejscem, które będzie elektryzować i zachęcać do nocnego biesiadowania, w towarzystwie cykających świerszczy. Co w takim razie możemy zrobić, aby jeszcze bardziej wyeksponować walory naszej zielonej przestrzeni wokół domu? Odpowiednio ją oświetlić! Jak to zrobić? Jakich lamp ogrodowych użyć i gdzie je umieścić, aby sprawić, że nasz ogród ukaże swoją drugą twarz po zachodzie słońca? Odpowiedzi na te pytania, znajdziecie w niniejszym artykule.

Oświetlenie dla roślin

Oświetlenie roślin w ogrodzie pozwoli nabrać im zupełnie nowego kształtu, doda niebanalnego uroku i pozwoli wyeksponować te, które w ciągu dnia prezentują się zupełnie zwyczajnie. Kiedy zachodzi słońce nasze piękne, pieczołowicie pielęgnowane rabaty kwiatowe, dekoracyjne drzewa i starannie przycięte krzewy spowija mrok i całe ich piękno pozostaje w ukryciu, aż do kolejnego wschodu słońca, które na nowo pozwoli podziwiać ich wspaniałe kolory i kształty. Dlaczego więc nie podarować sobie dodatkowej przyjemności, w postaci podziwiania efektów swojej ciężkiej pracy także po zmierzchu, podczas biesiadowania z najbliższymi? Dlaczego nie podarować swoim roślinom szansy na pokazanie swojej drugiej, nocnej twarzy, pełnej tajemniczego uroku, magii i nieoczywistości?

Oświetlenie roślin w ogrodzie nie wymaga od nas dużo trudu, nowoczesne lampy ogrodowe pozwalają nawet na korzystanie z nich bez konieczności zasilania prądem, gwarantując niezwykły efekt wizualny, w parze, z którym idzie zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu korzystania z ogrodu nocą.

Podświetlenie roślin w ogrodzie

Doświetlanie roślin to doskonały pomysł w dużych ogrodach pełnych różnych gatunków roślin. Wiele z nich w ciągu dnia nie jest dostatecznie wyeksponowanych, a po zmierzchu mają szansę zabłysnąć i zagrać pierwsze skrzypce w ogrodowej ekspozycji. Planując podświetlanie roślin w ogrodzie, musimy oczywiście dokładnie przemyśleć, które z nich chcemy zaprezentować po zmierzchu i na jakim efekcie nam zależy. Rabaty kwiatowe warto wzbogacić o delikatne, solarne lampki, które subtelnie uwydatnią kolory i podkreślą ich urok, z kolei wyższe drzewa liściaste, możemy podświetlić za pomocą mały reflektorów dających światło do dołu, które stworzy piękne cienie i podkreśli kształt drzewa. Wybierając oświetlenie dla roślin mamy możliwość rzeźbienia światłem, nadawania nowych kształtów, tworzenia teatru światła i cienia, który wniesie do naszego ogrodu odrobinę magii.

Koniecznie przeczytaj  Oświetlenie oczka wodnego

Jak rzeźbić światłem w ogrodzie?

Sformułowanie „rzeźba ogrodowa” nikogo kto pasjonuje się ogrodnictwem, nie powinno dziwić. W końcu rozmaite narzędzia do formowania krzewów, drzew i żywopłotów umożliwiają tworzenie prawdziwych dzieł sztuki z żywych organizmów. O co jednak chodzi w sformułowaniu rzeźbienie światłem? Otóż chodzi o kształtowanie przestrzeni, za pomocą odpowiedniego strumienia światła. Oświetlając rośliny ogrodowe, możemy strumieniem światła rzeźbić fantazyjne kształty i zupełnie zmieniać ich oblicze. Kiedy zależy nam na dokładnym oświetleniu fragmentu ogrodu takiego jak ścieżka, alejka czy wejście do domu, wówczas najczęściej stosujemy rozproszony strumień światła, który równomiernie pokrywa oświetlaną przestrzeń, natomiast korzystając z lamp emitujących kierunkowy snop światła, jesteśmy w stanie oświetlić konkretne miejsca, rośliny o ciekawych, niebanalnych formach, kształtach łodyg czy liści. Jeżeli podświetlimy w tej sposób drzewa czy krzewy stojące na tle ściany lub muru, uzyskamy niesamowity efekt. Powstałe cienie będą zadziwiać i zachwycać zarówno domowników, jak i odwiedzających nas gości.

Ogród światłem malowany

Jak widać, ogrodnictwo ma znacznie więcej wspólnego ze sztuką, niż mogłoby się wydawać. Rzeźbienie roślin, rzeźbienie światłem, a także malowanie światłem to dowód na to, że z odrobiną fantazji, jesteśmy w stanie wydobywać z naszego ogrodu jeszcze więcej uroku i walorów estetycznych, niż planowaliśmy. Nowoczesne lampy ogrodowe typu LED, dają możliwość doświetlania roślin nie tylko światłem o barwie ciepłej lub zimnej, ale również wielokolorowym. Lampy czy też żarówki LED, które możemy zakupić w sklepach z artykułami oświetleniowymi, umożliwiają nam emitowanie snopa światła zmieniającego kolory w zakresie 6 barw. Lampy tego typu pozwalają na sterowanie nimi za pomocą pilota, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie nie tylko zafundować podświetlenie roślin, ale też nadać nowe kolory ima także innym elementom architektury naszego ogrodu. Kolorowe lampy sprawdzą się też do podświetlania zbiorników wodnych, czy też fontann, lub altan.

Koniecznie przeczytaj  Oświetlenie balkonu

Jak zaplanować podświetlenie roślin w ogrodzie?

Jeżeli zależy nam na stworzeniu pięknego, urokliwego ogrodu, który zarówno za dnia, jak i po zmroku będzie uwodził swoją magią, tajemniczością i zapewniał doskonałe warunki do relaksu, biesiadowania z najbliższymi czy też po prostu będzie ozdobą całej posesji, koniecznie musimy zaplanować odpowiednie jego oświetlenie. Oświetlenie ogrodu powinno obejmować zarówno oświetlenie ogrodowej roślinności, jak i elementów architektury krajobrazu. Planując podświetlenie roślin w ogrodzie, musimy więc wziąć pod uwagę rozmieszczenie poszczególnych elementów świetlnych, a także dopasować ich design do pozostałego oświetlenia posesji. Lampy doświetlające rośliny powinny pasować stylem do lamp użytych do oświetlenia podjazdu, wejścia czy tarasu.

Wybór lamp ogrodowych

Kolejną zasadniczą kwestią, o jakiej musimy pamiętać, planując oświetlenie dla roślin i pozostałej architektury ogrodowej jest sposób zasilania. Jak już wspomniano, mamy do wyboru opcję zasilania elektrycznego, która zakłada, że mamy w ogrodzie rozprowadzony prąd w taki sposób, aby z łatwością rozmieścić podstawowe elementy oświetlenia. Druga opcja to zasilanie solarne lub akumulatorowe, które jest znacznie łatwiejsze i szybsze w montażu, ponieważ wystarczy zakup lamp i rozmieszczenie ich w ogrodzie. Ten rodzaj oświetlenia nie daje nam jednak kontroli, jaką mamy w przypadku oświetlenia elektrycznego, które możemy na przykład zaprogramować, lub sterować automatycznie z domu.

Oświetlenie ogrodu a barwa światła

Bardzo ważnym elementem planowania oświetlenia roślin oraz reszty ogrodu, jest wybór barwy światła. Oczywiście w przypadku wspominanego wcześniej korzystania z lamp emitujących światło w kilku barwach, jasne jest, że używamy tego typu oświetlenia do pojedynczych punktów i jest ono całkowicie odcięte od ram, w których natomiast powinny znaleźć się pozostałe źródła światła. Mówiąc o ramach, mamy na myśli barwę światła, emitowanego przez lampy ogrodowe. Możemy wybrać lampy emitujące ciepłą lub zimną barwę, decyzja, która z nich jest nam bliższa, zależy od naszych upodobań i efektu, jaki chcemy uzyskać, to o czym musimy pamiętać, to aby oświetlenie ogrodowe miało jedną wspólną barwę. Mieszając na posesji oświetlenie o różnych tonacjach, sprawimy, że efekt wizualny nie będzie korzystny, a ogród będzie prezentował się niespójnie, tandetnie i straci cały swój urok.

Koniecznie przeczytaj  Jak zaplanować oświetlenie ogrodu?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies