Strona Główna Oświetlenie Oświetlenie bramy wjazdowej i podjazdu – praktyczne porady

Oświetlenie bramy wjazdowej i podjazdu – praktyczne porady

Autor: Maciej
Oświetlenie bramy wjazdowej i podjazdu

Idealne oświetlenie Twojego domu pozwoli poczuć Ci się bezpiecznie po zapadnięciu zmroku i ma spory wpływ na ogólną estetykę domu i ogrodu. Przy planowaniu oświetlenia zewnętrznego musisz pamiętać, że odpowiednie oświetlenie bramy wjazdowej jest niezwykle istotne. Spora liczba osób nie wie jednak jak dokładnie się za to zabrać. W celu jak najlepszego oświetlenia swojej bramy możesz wybrać na przykład lampy LED-owe, jednak ze względu na ich wysoką cenę, stać na nie tylko nieliczne osoby. Lampy halogenowe z kolei cechują się sporym zużyciem prądu, stąd też wiele osób ma spory problem z wybraniem odpowiedniej opcji oświetlenia swojej bramy wjazdowej i podjazdu. Jaką lampę najlepiej użyć? Tego dowiecie się w naszym w poradniku. 

Jak oświetlić bramę wjazdową? 

Aby odpowiednio oświetlić bramę wjazdową i podjazd, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim, musimy pamiętać, że teren obszaru, jaki zostanie oświetlony, nie jest zależny tylko od mocy światła. Spory wpływ ma na to również wysokość i kształt oprawy, co znacznie wpływa na końcowy efekt. Przy wyborze odpowiedniego oświetlenia zewnętrznego, trzeba zwrócić uwagę na natężenie światła i jego ukierunkowanie, co jest kluczowe przy planowaniu tego rodzaju oświetlenia. Trzeba również pamiętać, że światła rozjaśniające główną alejkę, powinny być umieszczone w odległości maksymalnie dwóch metrów od bramy wjazdowej. 

Do oświetlenia miejsca obejmującego dużą powierzchnię, najlepiej zastosować wysoko lub niskoprężne lampy sodowe lub lampy metalohalogenkowe. Jeśli jednak zajmujemy się tak zwanym oświetleniem komunikacyjnym, wystarczy użyć opraw ogrodowych, z zainstalowanymi świetlówkami kompaktowymi, choć trzeba mieć na uwadze, że nie sprawdzą się one podczas niskich temperatur, gdyż ich efektywność wówczas jest znacznie słabsza. 

Koniecznie przeczytaj  Doświetlanie roślin doniczkowych – czym i jak robić to zimą?

Najlepszym wyborem do oświetlenia bramy wjazdowej wydają się być sodówki wysokoprężne, ze względu na ich cenę oraz akceptowaną barwę światła. Ponadto, do sodówek bez problemu znajdziemy na rynku oprawy pasujące do stylistyki domu jednorodzinnego, co jest kolejnym udogodnieniem.  

Oświetlenie bramy garażowej

Jakie elementy oświetlić? 

Warto pomyśleć o zamontowaniu opraw na obrzeżach chodnika, które precyzyjnie wyznaczają przebieg drogi do głównego wejścia. Alejki wokół domu można z kolei oświetlić lampami mocowanymi na słupkach, co znacznie poprawi widoczność po zapadnięciu zmroku. Warto pamiętać jednak o równomiernym postawieniu opraw, tak, aby nie powstawały między nimi duże ciemne przestrzenie.  

Oświetlenie bramy wjazdowej i podjazdu – podsumowanie 

Pamiętaj, że do planowania oświetlenia bramy wjazdowej i podjazdu, trzeba podejść kompleksowo, aby cały projekt był spójny i przejrzysty. Samodzielne wykonanie oświetlenia nie jest łatwą sprawą, jednak przy skorzystaniu z porad odpowiednich fachowców, możesz być pewny, że Twój podjazd i brama wjazdowa będą odpowiednio i schludnie oświetlone. 

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies