Strona Główna Dom Podlewanie roślin domowych – wszystko co musisz wiedzieć o nawadnianiu roślin doniczkowych

Podlewanie roślin domowych – wszystko co musisz wiedzieć o nawadnianiu roślin doniczkowych

Autor: Maciej
Podlewanie roślin domowych

Roślinność domowa tworzy niepowtarzalny klimat w mieszkaniu. Zieleń działa na nas uspokajająco. Pomaga ukoić nerwy, zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy, a także poczuć kontakt z naturą, tak bardzo potrzebny w skomputeryzowanym, betonowym świecie. Kiedyś rośliny doniczkowe były nieodłącznym elementem wyposażenia każdego domu. Dorodne paprotki, można było spotkać na parapecie niemal każdego domu i mieszkania. Sufity pokoi zasłane były porozciąganymi na nitkach liśćmi okazałych pnączy. Nasze babcie chyba intuicyjnie doceniały dobroczynne działanie zieleni w domu. Co więcej, dawniej często korzystano z naturalnych właściwości leczniczych roślin takich jak aloes na rany i ugryzienia czy echinacea na kaszel i gardło. Wraz z przyspieszeniem tempa życia, młode pokolenie coraz bardziej sceptycznie patrzyło na kwiaty w mieszkaniu, traktując je jako zbędny obowiązek. Na szczęście, obecnie można zaobserwować nowy trend – powrót do zieleni we wnętrzach. Rośliny doniczkowe są promowane.

Młodzi, zmęczeni codzienną pogonią, godzinami spędzonymi przed monitorami komputerów szukają ukojenia. Zbawienna zieleń roślin doniczkowych przynosi im pożądaną ulgę. Kwiaty doniczkowe wracają zatem na salony. W tym artykule więc podpowiadamy, jak je podlewać, aby rosły zdrowo, cieszyły oko i koiły zmysły swoich właścicieli.

Podlewanie roślin doniczkowych

Podlewanie roślin doniczkowych to jeden z podstawowych elementów ich pielęgnacji. Woda jest niezbędna roślinom do zachowania procesów życiowych i wzrostu. Wraz z wiekiem i wzrostem rośliny, jej zapotrzebowanie na wodę zmienia się. Jest ono też różne dla różnych gatunków roślin, dlatego warto zapoznać się z potrzebami roślin, które posiadasz w domu. Zapotrzebowanie na wodę jest też uzależnione od pory roku. W czasie wegetacji i kwitnienia, kwiaty potrzebują więcej wody, natomiast w okresie zimowego odpoczynku zapotrzebowanie na wodę jest znacznie mniejsze.

Koniecznie przeczytaj  Jakie doniczki na zioła wybrać? Radzimy!

Dlaczego sposób, ilość i pora podlewania roślin doniczkowych jest ważna?

Kwiaty uprawianie w donicach mają bardzo ograniczoną przestrzeń oraz ilość podłoża, w którym się rozrastają. Aby więc roślina mogła efektywnie rosnąć, musi mieć zapewnioną odpowiednią wilgotność. Brak wody powoduje, że roślina słabnie, wiotczeje i w efekcie usycha. Oczywiście w zależności od gatunku, a także umiejscowienia rośliny, jej wytrzymałość na brak wody jest inna. Nawadnianie musi być jednak odpowiednio zaplanowane, ponieważ nadmiar wody również może zaszkodzić, czasami nawet bardziej. Prowadzi on bowiem do gnicia korzeni rośliny, co sprawia, że często jest ona już nie do odratowania. Jeżeli chodzi o porę podlewania, to jest ona bardzo ważna, zwłaszcza latem, w przypadku roślin, które przez większość dnia stoją w pełnym słońcu. Podlewanie ich w godzinach południowych, spowoduje, że woda szybko odparuje, a roślina może nie zdążyć pobrać jej do korzeni. Podlewanie najlepiej więc wykonywać wcześnie rano lub wieczorem.

Kiedy podlewać rośliny doniczkowe?

Jak zatem zaplanować podlewanie roślin doniczkowych, aby nie doprowadzić do ich przesuszenia, ale też, aby ich nie przelewać? Najprostszym sposobem, aby określić konieczność podlania rośliny, jest sprawdzenie podłoża w doniczce. Jeśli wkładając palec do ziemi, odczujesz wilgoć, oznacza to, że jeszcze nie ma potrzeby podlewania. Analogicznie, gdy ziemia jet całkiem sucha, to znak, że konieczne jest nawodnienie rośliny.

Częstotliwość podlewania roślin doniczkowych – od czego zależy?

Jak już wspomniano, w zależności od gatunku rośliny i jej wielkości, zapotrzebowanie na wodę będzie różne. Rośliny o dużych liściach, przebywające w pomieszczeniach o wysokiej temperaturze i niskiej wilgotności, potrzebują częstszego podlewania. Znaczenie ma również wielkość doniczki i ilość oraz rodzaj ziemi, w której roślina rośnie. Większe pojemniki i ziemia próchnicza na dłużej magazynują wodę niż małe donice z podłożem piaszczystym. Kolejny istotny aspekt, wpływający na częstotliwość podlewania to rodzaj doniczki. Donice ceramiczne trzymają wilgoć znacznie krócej. Woda łatwiej wyparowuje szybciej przez ich porowate ścinaki. Donice plastikowe z kolei, utrzymują wilgoć na dłużej.

Koniecznie przeczytaj  Truskawki w domu i w ogrodzie – sadzenie i uprawa w doniczce

Jak często podlewać rośliny domowe?

Jeżeli chodzi o konkretną częstotliwość podlewania poszczególnych gatunków roślin, to najlepiej trzymaćj się ogólnych zasad. Gatunki roślin, które wymagają dużej wilgotności podłoża, podlewaj tak, aby ziemia w doniczce była cały czas wilgotna. Pamiętaj jednak, aby nie była nasiąknięta wodą. Bardzo ważne – pilnuj, żeby wierzchnia warstwa podłoża nie ulegała przesuszaniu. Rośliny, które powinny mieć podłoże wilgotne, poldewaj w taki sposób, aby pomiędzy poszczególnymi podlewaniami, warstwa wierzchnia, czyli około 1-2 cm przeschła. Podłoże pod nią musi jednak być stale wilgotne. Z kolei rośliny, które potrzebują podłoża delikatnie wilgotnego, podlewaj wtedy, kiedy jest ono przeschnięte do około połowy doniczki.

W jaki sposób podlewać rośliny doniczkowe?

W przypadku większości gatunków roślin podlewaj je bezpośrednio do doniczek. Strumień wody wlewaj na podłoże. Ważne, aby roślina w donicy była posadzona tak, żeby między krawędzią donicy a podłożem było około 2 centymetrów odległości. Zapobiega to wylewaniu się wody z donicy podczas podlewania. Podlewając, wlewaj wodę aż po brzeg i poczekaj, aż wsiąknie i woda pojawi się na podstawce. Jeśli czas między wlaniem wody a pojawieniem się jej na podstawce będzie bardzo krótki, oznacza to, że ziemia albo jest bardzo przesuszona, albo jest jej zbyt mało. W takiej sytuacji musisz roślinę przesadzić do większej donicy, z większą ilością ziemi. W przypadku zbyt przesuszonej rośliny, musisz poczekać, aż wchłonie ona wodę z podstawki i jeszcze kilkukrotnie dolać wody do podstawki i zaczekać aż roślina ją pobierze.

Podlewanie roślin o nietypowych wymaganiach

Jak już wspomniano, większość roślin należy podlewać do doniczki, jednak są gatunki, które wymagają innego traktowania. Przykładem są rośliny o włochatych liściach takie jak fiołki afrykańskie. Tego typu rośliny należy podlewać tylko do podstawki, ponieważ w razie dostania się wody na powierzchnię liści może to spowodować ich poprzenie lub gnicie. Innym przykładem są rośliny tworzące rozety, takie jak bromelia czy echmea. W ich przypadku należy wlewać wodę nie tylko do donicy, ale też bezpośrednio do rozety – ten typ roślin pobiera wodę również przez liście.

Koniecznie przeczytaj  Kwiaty do łazienki – jakie gatunki wybrać, jak pielęgnować kwiaty w łazience?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies