Strona Główna Nawadnianie Jaka pompa najlepiej nadaje się do podlewania ogrodu ze studni?

Jaka pompa najlepiej nadaje się do podlewania ogrodu ze studni?

Autor: Maciej
Jaka pompa najlepiej nadaje się do podlewania ogrodu ze studni?

Przydomowa studnia to ogromny skarb dla naszej ogrodowej roślinności, ale też dla domowego budżetu. Rosnące ceny wody i ścieków, a także coraz częstsze okresy suszy sprawiają, że wielu z nas szuka alternatywnych rozwiązań, pozwalających w trudnych sytuacjach skorzystać z innego źródła wody. Jednym z tych źródeł jest studnia. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na budowę studni na działce, nie każda działka daje też taką możliwość. Z tego powodu, jeżeli tylko należymy do grona tych szczęśliwców ze studnią na działce, korzystajmy z tego przywileju. Aby zrobić do wydajnie i skutecznie, konieczne musimy zadbać o dobrej jakości pompę do studni.

Podlewanie ogrodu ze studni

Podlewanie ogrodu ze studni to rozwiązanie niezwykle ekonomiczne i ekologiczne. Aby jednak było możliwe, musimy zaopatrzyć naszą studnię w pompę, która zapewni nam odpowiednie ciśnienie do podlewania ogrodu. Najczęściej w studniach wierconych stosowane są pompy głębinowe, które pozwalają na pompowanie wody z głębokich jej warstw. Czasami stosowane są też pompy zasysające, będące częścią zestawu hydroforowego. Jednak w tym przypadku pojawia się bariera pomiędzy głębokością studni a wysokością lustra wody. Pompa zasysająca nie może bowiem znajdować się wyżej niż 8 metrów ponad lustrem wody.

Jaka pompa głębinowa do nawadniania?

Decydując się na pompę głębinową do studni, mającej służyć nam do nawadniania ogrodu, musimy wybrać odpowiednią pompę, której parametry będą wystarczające do planowanego lub już gotowego systemu nawadniania. Pompa głębinowa jak sama nazwa wskazuje, opuszczana jest w głąb studni i musi znajdować się poniżej lustra wody. Hydrofor, czyli zbiornik ciśnieniowy, które napełniany jest przez pompę głębinową, montowany jest natomiast w budynku. Umiejscowienie pompy głębinowej poniżej lustra wody nie jest przypadkowe. Pompa musi być zanurzona, aby była regularnie chłodzona przez wodę.

Koniecznie przeczytaj  Jak zaprojektować nawadnianie ogrodu?

Jak dobrać pompę głębinową?

Dobierając pompę głębinową, musimy wziąć pod uwagę wysokość tłoczenia. Jeżeli lustro wody znajduje się bardzo nisko, wysokość tłoczenia będzie większa. Wymaga to wybrania pompy o większej mocy, pozwalającej na przetłoczenie odpowiedniej ilości wody w danym czasie. Kolejną ważną kwestią przy wyborze pompy jest dostosowanie jej do średnicy rury osłonowej. W studniach wierconych rury osłonowe mają niewielką średnicę, wynoszącą około 10 centymetrów, a ich kształt przypomina mocno wydłużony walce. Spotyka się nawet studnie wiercone z rurą o średnicy 50 mm. Planując więc zakup pompy, musimy dokładnie wiedzieć, jaka jest średnica rury osłonowej w naszej studni. Aby pompa działała sprawnie i była odpowiednio chłodzona, odstęp jej korpusu od ścianek rury musi pozwalać na swobodny przepływ wody, która ma ją chłodzić. Najlepszą zasadą jest przyjęcie, że średnica pompy powinna być o około 25 mm mniejsza niż średnica rury osłonowej studni.

Wydajność pompy głębinowej

Bardzo istotną kwestią podczas wybierania pompy głębinowej do studni jest jej wydajność. Musimy pamiętać o tym, że wydajność pompy zależna jest przede wszystkim od wysokości tłoczenia. W przypadku spadku poziomu wody, wysokość tłoczenia będzie wzrastać a tym samym wydajność pompy może spadać. Podczas zakupu pompy musimy więc zwrócić uwagę nie tylko na deklarowane maksymalne wartości wysokości tłoczenia czy też przepływu. Warto sięgnąć do dokumentacji pompy. Powinny się w niej znajdować się wykresy, obrazujące spadek wydajności danej pompy, wraz ze wzrostem wysokości tłoczenia. Da nam to realny obraz wydajności pompy w zróżnicowanych warunkach.

Warto nadmienić też, aby nie kupować pompy na zapas, czyli o znacznie większej mocy niż wskazuje na to nasza studnia. Może to bowiem doprowadzić do uszkodzenia pompy. Jeżeli bowiem zastosujemy pompę pompującą wodę szybciej, niż wskazuje na to wydajność naszej studni, woda nie zdąży napłynąć. W wyniku czego pompa będzie pracowała na sucho, co będzie skutkowało jej uszkodzeniem.

Koniecznie przeczytaj  Podlewanie tui – jak często podlewać?

Wydajność studni a wybór pompy

Wydajność studni jest niezwykle istotną kwestią, jaką musimy wziąć pod uwagę, dobierając pompę do studni. Bez względu na to, czy planujemy podlewanie ogrodu ze studni, czy chcemy wykorzystywać wodę na codzienne, domowe potrzeby, pompa głębinowa musi być dopasowana do wydajności naszej studni. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru pompy, musimy więc sprawdzić jej wydajność. Jak to zrobić?

Najprostszym sposobem jest po wywierceniu studni, intensywne wypompowywanie napływającej wody przez godzinę. W ten sposób można zaobserwować, jak szybko woda napływa i jaka jest to ilość. Nawet niska wydajność studni dająca około 20 l/min, pozwala na efektywne użytkowanie studni. Konieczne jest wtedy zastosowanie pompy o wydajności niższej niż wydajność studni, czyli np. 18 l/min, a także zastosowanie dużego zbiornika hydroforowego, w którym będzie magazynowana woda. Nie zalecane jest stosowanie pompy o dużym przepływie z niewielkim zbiornikiem hydroforowym, nawet w przypadku gdy wydajność studni jest duża. Jest to niekorzystne dla pompy, dlatego, że niewielki ubytek wody na przykład podczas mycia zębów, spowoduje konieczność uruchomienia pompy. W takim układzie pompa będzie musiała włączać się w ciągu dnia kilkanaście, a nawet kilkaset razy. Co oczywiście może źle wpłynąć na jej trwałość.

Podlewanie ogrodu ze studni

Jak sytuacja będzie wyglądała, w przypadku podlewania ogrodu ze studni? Jeżeli chcemy zastosować wodę ze studni do automatycznego systemu nawadniania ogrodu, musimy liczyć się z tym, że jednorazowy ubytek wody będzie duży. Podczas pracy zraszaczy i innych elementów systemu nawadniania, ciśnienie wody powinno być stałe. Wobec tego powinniśmy mieć pewność, że wydajność naszej studni jest na tyle duża, aby zaopatrzyć system nawadniania w odpowiednią ilość wody o odpowiednim ciśnieniu w danym czasie. W przeciwnym razie efektywność nawadniania spadnie. Jeżeli nie mamy pewności, że wydajność naszej studni będzie odpowiednia lub wiemy, że jest ona zbyt mała, możemy w inny sposób wykorzystać wodę ze studni. Możemy na przykład użyć jej do podlewania roślin doniczkowych, lub podlewania warzywniaka. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również podłączenie jej do jednej sekcji nawadniania, na przykład wykorzystując ją do nawadniania kropelkowego.

Koniecznie przeczytaj  Wąż nawadniający – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jaka pompa do zraszaczy?

Zastanawiając się jaka pompa do studni do podlewania będzie najlepsza, kluczową kwestią będzie głębokość studni, a także jej wydajność. Studnie wiercone o dużej wydajności zostaną najlepiej obsłużone przez pompę głębinową, o mocy dobranej dokładnie do wydajności studni oraz wysokości tłoczenia. Pytając jaka pompa do zraszaczy będzie najlepsza, musimy na wstępie odpowiedzieć na pytanie, jaką ilość zraszaczy będzie musiała ona obsłużyć. Oprócz tego dobrze jest wiedzieć jakie ciśnienie wody jest wymagane dla posiadanych zraszaczy. W zależności do rodzaju instalacji nawadniającej potrzebne ciśnienie wody może być różne. Instalacja nawadniani kropelkowego jest instalacją niskociśnieniową, dlatego wymagania co do ciśnienia wody w sieci są minimalne. W przypadku zraszaczy ogrodowych potrzebne jest zwykle wyższe ciśnienie, które z powodzeniem może być zapewnione przez odpowiednio dobraną pompę.

Podlewanie ogrodu ze studni wady i zalety

Jak już wspomniano, podlewanie ogrodu wodą ze studni pozwala nam ograniczyć koszty nawadniania, a także jest rozwiązaniem ekologicznym. Nie zawsze wydajność naszej studni pozwala na całkowite zaopatrzenie systemu nawadniania w wystarczającą ilość wody, jednak nie powinniśmy z tego powodu całkowicie rezygnować z korzystania z wody ze studni. Możemy wykorzystać ją do podlewania tej części roślin, które nie są objęte systemem nawadniania, na przykład rośliny doniczkowe.

Jeżeli chodzi o wady podlewania wodą ze studni, to największą z nich może być właśnie niedostateczne ciśnienie wody oraz braki wody w przypadku okresowej suszy. Innym poważnym problemem może okazać niepewna jakość oraz czystość wody. Jednak z tym możemy bardzo łatwo sobie poradzić. Wystarczy próbkę wody zanieść do badania. Wyniki pokażą nam zawartość poszczególnych mikro i makroskładników w wodzie, a także jej czystość, zdatność do picia i ewentualne występowanie baterii. Rodzaj wody oraz jej nasycenie różnego rodzaju pierwiastkami nie zawsze jest korzystna dla roślin.Dlatego informacja o składzie wody, pozwoli nam ocenić czy rzeczywiście warto stosować wodę ze studni do podlewania, lub ewentualnie co możemy zrobić, aby poprawić jej parametry, poprzez na przykład założenie odpowiedniego filtra.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies