Strona Główna Oświetlenie Oświetlenie altany ogrodowej – krótki poradnik

Oświetlenie altany ogrodowej – krótki poradnik

Autor: Maciej
Oświetlenie altany ogrodowej

Altana jest bardzo ważnym i wyjątkowym miejscem w każdym ogrodzie. To właśnie tam często odbywają się różnego rodzaju spotkania towarzyskie, czy też rodzinne obiady. Podczas wieczornych spotkań w tym miejscu niezwykle ważne jest jednak jego odpowiednie oświetlenie. Odpowiednio zamontowane źródła światła mogą sprawić, że altana stanie się niezwykle klimatyczna, co jeszcze bardziej zachęci nas do spędzania w niej każdej wolnej chwili. Jak skutecznie oświetlić altanę? Jakich lamp użyć? Elektrycznych czy solarnych? Odpowiedzi na te i inne pytania, znajdziecie w naszym poradniku! 

Oświetlenie altany ogrodowej – źródło prądu 

Przed rozpoczęciem montażu oświetlenia altany, trzeba zapewnić odpowiedni dopływ prądu. Najłatwiej zaplanować to rzecz jasna przed rozpoczęciem budowy domu, dzięki czemu będziesz mógł zaoszczędzić sporo czasu, a ekipa zajmująca się instalacją, poprowadzi przełącza pod ziemią. Jednak jeśli tego nie zrobiłeś, nie musisz się martwić – nic straconego! Przyłącze możesz poprowadzić pod ziemią lub górą. Jeśli nie chcesz rozkopywać całego trawnika, polecamy przyłącza poprowadzić górą, jednak również i w ten sposób możesz popsuć walory estetyczne altany, chyba, że zakupisz agregat prądotwórczy, który używałbyś tylko podczas różnego rodzaju imprez i spotkań w altanie. Możesz pomyśleć również o pociągnięciu przedłużacza, co byłoby chyba najwygodniejszym rozwiązaniem. 

Lampy solarne w altanie ogrodowej 

Jeśli nie masz możliwości doprowadzenia wyżej wspomnianych źródeł prądu do swojej altany, najlepszym rozwiązaniem będzie montaż oświetlenia solarnego. Jest to niezwykle tanie, ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, jednak musisz pamiętać, że lampy solarne nie dadzą Ci tyle światła, co urządzenia zasilane prądem. Aby uzyskać lepszy efekt, postaw obok siebie przynajmniej kilka takich lamp, co zapewni Ci odpowiednią widoczność i bezpieczeństwo. 

Koniecznie przeczytaj  Oświetlenie oczka wodnego

Oświetlenie LED w altanie ogrodowej  

Jeśli zdecydujesz się na wybór lampy zasilanej energią elektryczną, najlepszym rozwiązaniem wydaje się być oświetlenie LED-owe, które cechują się niskim poborem prądu oraz bardzo długą żywotnością. W tym miejscu możesz postawić zarówno na kinkiety, lampy wiszące, czy też lampy stojące. 

Sposoby oświetlenia altany ogrodowej 

Sposobów na skuteczne oświetlenie altany jest bardzo dużo. Jednym z nich jest zamontowanie lampy tuż przy suficie, bowiem żyrandol świetnie w ten sposób oświetli całą altanę, łącznie z jej wszystkimi zakątkami oraz stołem. Lampy wiszące mają sporo rodzajów i typów, różniących się od siebie stylem, dzięki czemu z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie. W przypadku mniejszych altanek polecamy zaopatrzyć się w drobne urządzenia oświetleniowe, imitujące na przykład lampy naftowe, które nadadzą niepowtarzalny klimat Twojemu ogrodowi. 

Dobrą opcją na oświetlenie altany ogrodowej są również kinkiety ledowe, które mają sporo zalet. Oprócz klimatyczności, rzucają niezwykle delikatne światło, co może być bardzo przydatne podczas wieczorów spędzanych tylko we dwoje w towarzystwie wina i smacznej kolacji. Kinkiety świetnie wyglądają zwłaszcza w przypadku małych pergoli ogrodowych. Kinkiety na rynku dostępne są w różnych stylach, a ich konkretny wybór zależy od aranżacji Twojej altany. Kinkiety z powodzeniem możesz przytwierdzić do słupów i filarów podtrzymujących dach, co będzie niezwykle efektownym i ciekawym rozwiązaniem. 

Dobrym pomysłem będzie również zastosowanie wokół altany małych reflektorków LED, które świetnie oświetlą ścieżkę i znajdujące się wokół niej obiekty. 

Oświetlenie w nowoczesnej altanie ogrodowej – podsumowanie 

Biesiada z bliskimi po zapadnięciu zmroku ma swój niepowtarzalny klimat, a cała otaczająca nas wówczas aura sprzyja efektywnemu wypoczynkowi. Światło emitowane przez lampy ogrodowe powoduje, że możemy w ogrodzie czuć się bezpiecznie w godzinach wieczornych oraz ma spory wpływ na końcowy efekt wizualny altany. Odpowiednie oświetlenie altany w ogrodzie nie jest łatwym zadaniem, bowiem na rynku dostępnych jest wiele różnych opcji, co często utrudnia dokonania właściwego wyboru. Mamy nadzieję, że dzięki przeczytaniu naszego poradnika, wybór ten będzie jednak znacznie prostszy i będziecie mogli cieszyć się niezwykle klimatycznym i magicznym ogrodem, niezależnie od pory dnia! 

Koniecznie przeczytaj  Jak zaprojektować oświetlenie ogrodu?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies